Seniorze, bądź czujny! Dzielnicowi rozmawiają z seniorami o bezpiecznych zachowaniach
W ramach codziennych zadań sulęcińscy dzielnicowi podczas swojej służby w rejonach przeprowadzają spotkania z osobami starszymi i samotnymi. To ważne i potrzebne, aby w dobie oszustw popełnianych metodą „na wnuczka” czy „policjanta, docierać do jak największego grona seniorów, aby przestrzec ich przed niebezpiecznymi zachowania ze strony oszustów.
Dzielnicowy jest najważniejszym ogniwem, które łączy policję ze społeczeństwem. To funkcjonariusz pierwszego kontaktu, którego priorytetem jest dbanie o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców zamieszkujących w jego rejonie służbowym i nie tylko. Mając powyższe na uwadze dzielnicowi na terenie całego powiatu sulęcińskiego prowadzą regularne spotkania profilaktyczne, podczas których poruszają tematy związane z bezpieczeństwem osób starszych, udzielają wskazówek – jak nie stać się osobą pokrzywdzoną przestępstwem oraz w jaki sposób reagować w sytuacji zagrożenia. Policjanci przestrzegają przed zbytnią ufnością wobec obcych. Każdorazowo omawiane są metody działania oszustów podszywających się pod pracowników administracji, pracowników wodociągów, policjantów, wnuczków, prokuratorów. Dzielnicowi informują, jak należy się zachować podczas sytuacji, kiedy otrzymamy telefon z prośbą o przekazanie znacznej kwoty pieniędzy. Wskazują że sprawcy działają w celu wzbudzenia zaufania, przy wykorzystaniu różnych technik manipulacji min. szantażu emocjonalnego, wytworzenia presji czasu, uniemożliwiając spokojne zastanowienie się nad tym, co faktycznie się stało. W trosce o dobro seniorów dzielnicowi przekazują również ulotki zawierające informacje,
o tym jak ustrzec się przed działaniem oszustów.
Pamiętajmy, że podejmując decyzję w stresie, często żałujemy jej w późniejszym czasie. Usiądźmy, zastanówmy się, skontaktujmy się z rodziną lub zaufaną osobą by znaleźć najlepsze, a przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie. Pamiętajmy, że w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby popełnienia oszustwa przez osoby odwiedzające nasze mieszkanie czy dom lub dzwoniące na numer naszego telefonu starajmy się jak najszybciej powiadomić Policję o zaistniałej sytuacji i naszych przypuszczeniach. Dzięki szybkiej reakcji policjanci od razu będą mogli przystąpić do działania.
sierżant Magda Józefowicz
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie