Aktualności

Nie hejtuj - reaguj! Sulęcińscy policjanci rozmawiają z uczniami na temat przemocy

Data publikacji 04.05.2023

Hejt, agresja czy przemoc to problemy, z jakim borykają się uczniowie, czasami nawet najmłodszych klas. Jest to zjawisko złożone, ponieważ uczeń może stać się zarówno ofiarą jak i autorem takich negatywnych zachowań. Łatwiej radzić sobie jednak z zagrożeniami, kiedy posiadamy wiedzę na temat czynników, które je determinują, a także jeśli znamy mechanizmy obronne. Wychodząc naprzeciw potrzebom, sulęcińscy policjanci spotykają się z uczniami wszystkich typów szkół, prowadzą zajęcia profilaktyczne, podczas których rozmawiają z uczestnikami o złożonej problematyce hejtu i przemocy. Informują, gdzie szukać pomocy i jak reagować, gdy widzimy, że dzieje się coś złego.

Sulęcińscy policjanci spotykają się z dziećmi i z młodzieżą w szkołach całego powiatu,  rozmawiając z nimi na temat zagrożeń, na jakie mogą być narażeni w codziennym życiu, tłumaczą także, jak się przed niebezpieczeństwami ochronić. W ramach tych zajęć mundurowi przeprowadzili w szkołach kilkanaście prelekcji. Spotkania odbywały się w  klasach, aby móc odnieść się do indywidualnych problemów w gronie grupy klasowej.

Powszechność zjawiska, jakim jest hejt, niesie za sobą szerokie konsekwencje i nie dotyczą one tylko osób bezpośrednio nimi dotkniętych, ale także tych, którzy są świadkami aktów przemocy i nie wiedza, jak się wobec nich zachować i do kogo zwrócić się o pomoc. Jest to o tyle ważne, że świadkowie hejtu mogą oswajać się z przemocą  i funkcjonować w atmosferze przyzwolenia na nią. W rozmowach z uczniami przedstawiono, jak ważną rolę w przeciwdziałaniu zjawisku odgrywają tak zwani „świadkowie reagujący”, którzy w wielu przypadkach reagując ratowali życie czy zdrowie ofiarom hejtu. W ramach działań profilaktycznych policjanci podczas  spotkań szczegółowo omówili przyczyny zachowań związanych z agresją, rozmawiali z uczestnikami na temat metod radzenia sobie z przemocą rówieśniczą i cyberprzemocą, mówili także, gdzie szukać wsparcia, by czuć się bezpiecznie w swoim otoczeniu. Zagadnienia wyjaśniane były na konkretnych przykładach, które mogą mieć miejsce w szkole, na boisku, w trakcie powrotu do domu, w sieci i wielu innych sytuacjach. Uczniom przybliżono tematykę odpowiedzialności prawnej nieletnich, ponieważ każdy młody człowiek powinien mieć wiedzę, że wszelkiego rodzaju agresja jest zamachem na czyjeś dobro osobiste i zawsze za naruszenie go można  ponieść konsekwencje.

Funkcjonariusze wskazali, jakie grożą konsekwencje za poniżanie, ośmieszanie oczernianie, a także inne naganne zachowania . W czasie rozmów dużo miejsca policjanci poświęcili także na wskazanie miejsc, gdzie ofiary takiego zachowania mogą otrzymać pomoc. Mówili także o tym, jak ważne jest, aby osoba pokrzywdzona nie bała się szukać pomocy i nie obawiała się  reakcji sprawców. Należy bowiem  pamiętać, że każda przemoc odciska na ofierze swoje piętno i niesie skutki psychologiczne. Policjanci podkreślali, że w sieci żaden sprawca nie jest anonimowy i hejtując, musi liczyć się ze skutkami swoich negatywnych działań.

Podsumowując, należy dodać, że nie należy lekceważyć  żadnej formy agresji, a podstawą w walce z hejtem  jest rozmowa – w domu, w klasie, w szkole, w grupie przyjaciół. Warto  szukać pomocy wśród dorosłych- rodziców, nauczycieli lub kogoś, komu ufamy. W czasie spotkań dzieci i młodzież aktywnie uczestniczyli w dyskusjach, zadawali nurtujące pytania, na które mundurowi udzielali wyczerpujących odpowiedzi. Budowanie otoczenie dziecka, w którym może ono zaufać dorosłym, rówieśnikom i czuje się ono bezpieczne, to cel działań sulęcińskich policjantów i najskuteczniejszy sposób przeciwdziałania przemocy.

 

sierżant Magda Józefowicz

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • Dzieci z policjantką podczas spotkania profilaktycznego w szkole.
  • Dzieci z policjantką podczas spotkania profilaktycznego w szkole.
  • Dzieci z policjantką podczas spotkania profilaktycznego w szkole.
Powrót na górę strony