Cześć Ich Pamięci! Lubuscy policjanci oddali hołd zamordowanym w Zbrodni Katyńskiej
Lubuscy policjanci oddali hołd poległym za Ojczyznę w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni, a w szczególności policjantom okrutnie zamordowanym w Miednoje. Na gorzowskim cmentarzu, pod Pomnikiem Ofiar Katynia licznie zgromadzili się duchowni, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji, służb i klas mundurowych, a także mieszkańcy naszego regionu by upamiętnić wydarzenia, które miały miejsce w 1940 roku.
W 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Twerze oraz w wielu innych miejscach kaźni poległo blisko 22 tysiące obywateli państwa polskiego, których wzięto do niewoli lub aresztowano. Zginęli oni zakopani bezimiennie w masowych dołach cmentarnych. Ofiarami byli głównie oficerowie Wojska Polskiego i Policji, kapelani Wojska Polskiego i Policji, urzędnicy administracji państwowej oraz przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Polski. Pielęgnowanie pamięci o tych wszystkich osobach, a w szczególności o okrutnie zamordowanych policjantach w Miednoje, na stałe wpisało się już w służbę lubuskich policjantów. Każdego roku pod pomnikiem Ofiar Katynia znajdującym się na gorzowskim cmentarzu, przedstawiciele Lubuskiej Policji składają kwiaty, by oddać hołd wszystkim funkcjonariuszom, dla których Ojczyzna, honor i wierność policyjnej przysiędze stanowiły wartość nadrzędną.
Podczas tegorocznych uroczystości nie było inaczej, a lubuscy policjanci ponownie oddali cześć obywatelom państwa polskiego, na których 83 lata temu dokonano skrytobójczego mordu. W czwartek (13 kwietnia) pod Pomnikiem Ofiar Katynia miał miejsce uroczysty apel dla upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej. W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięli udział duchowni, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji, służb i klas mundurowych, a także mieszkańcy naszego regionu. Lubuskich policjantów reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim nadinspektor Jarosław Pasterski wraz z pocztem sztandarowym.
Licznie zgromadzeni pod Pomnikiem Ofiar Katynia upamiętnili wydarzenia z 1940 roku i oddali cześć ludziom, dla których Ojczyzna, honor i wierność stanowiły wartość nadrzędną. W ten sposób dano gwarancję temu, że pamięć o nich nigdy nie zginie.
Opracował: młodszy aspirant Mateusz Sławek
film: sierżant sztabowy Karol Florczak
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 34.14 MB)
Pliki do pobrania
-
Audiodeskrypcja filmu
1.14 MB
-
Deskrypcja tekstowa filmu
11.99 KB