Aktualności

Cyberzagrożenia – jak być bezpiecznym? Policjanci edukują najmłodszych

Data publikacji 21.02.2023

Policjanci, z racji wykonywanego zawodu, na co dzień widzą jakie konsekwencje może przynieść nieprzemyślana działalność w sieci i jak ważna jest wiedza na temat cyberzagrożeń. Dlatego bardzo dużą wagę przykładają do inicjowania i organizowania działań edukacyjnych skierowanych do wszystkich grup wiekowych, począwszy od maluchów na seniorach kończąc, podczas których uczą jak być bezpiecznym w sieci. Nie będziemy ukrywać, że najtrudniejszymi i najbardziej wymagającymi odbiorcami są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. One przede wszystkim muszą wiedzieć co można, a czego nie można robić w internecie oraz jak mądrze korzystać z jego zasobów.

Naprawdę spora część naszego życia przeniosła się do sieci – to niepodważalny fakt. Zarówno dorośli jak i dzieci, bardzo często nie wyobrażają sobie dnia bez korzystania z komputera lub smartfona. Myślę, że nie ma sensu z tym walczyć. Tak dziś po prostu wygląda nasza rzeczywistość. Chodzi jednak o to, aby zachować złote proporcje pomiędzy funkcjonowaniem w życiu realnym i wirtualnym, a także o mądre i świadome korzystanie z zasobów internetu. W tym miejscu, cali na granatowo – wkraczają policjanci. Z racji wykonywanego zawodu, mundurowi na co dzień widzą jakie konsekwencje może przynieść nieprzemyślana działalność w sieci i jak ważna jest wiedza na temat cyberzagrożeń. Dlatego bardzo dużą wagę przykładają do inicjowania i organizowania działań edukacyjnych skierowanych do wszystkich grup wiekowych, począwszy od maluchów na seniorach kończąc, podczas których uczą jak być bezpiecznym w sieci. Nie będziemy ukrywać, że najtrudniejszymi i najbardziej wymagającymi odbiorcami są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. One przede wszystkim muszą wiedzieć co można, a czego nie można robić w internecie oraz jak mądrze korzystać z jego zasobów. Podczas prowadzonych spotkań mundurowi w bardzo przystępny (często w formie zabawy) sposób informują najmłodszych o czyhających zagrożeniach. Obowiązkowym punktem wizyt policjantów w przedszkolach i szkołach są odpowiedzi na pytania słuchaczy. Nie musimy chyba Państwu mówić, że czasem potrafią być one naprawdę zaskakujące. Zawsze jednak staramy się jak najrzetelniej udzielać odpowiedzi, tak aby dzieci zrozumiały nasz przekaz.

Edukacja, to jedno, ale ogromny wpływ na bezpieczeństwo dzieci w internecie, ma również podejście i nadzór w tym zakresie ze strony rodziców. Ograniczenia czasowe w dostępie do sieci to podstawa. Naprawdę świetnym rozwiązaniem jest tak zwana kontrola rodzicielska wyświetlanych treści. Ważnym jest również, aby sami rodzice rozmawiali z dzieckiem na temat jego aktywności w sieci.

 

sierżant sztabowy Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • Tablica szkolna.
  • Policjantka podczas rozmowy z dziećmi.
  • Element odblaskowy w kształcie słonika.
Powrót na górę strony