Odblaski chronią „niechronionych”. Policyjne działania na rzecz bezpieczeństwa
17 lutego, po raz kolejny uwaga stróżów prawa zwrócona jest na wyjątkową grupę użytkowników dróg – niechronionych uczestników ruchu. Należą do niej osoby piesze czy rowerzyści. Nazywani są tak dlatego, ponieważ w chwili zdarzenia drogowego znajdują się poza kabiną pojazdu, więc narażeni są na dużo poważniejsze obrażenia. Dziś, mundurowi prócz ujawniania jak również zapobiegania wykroczeniom, mają szczególną misję. Chcą dołożyć swoją cegiełkę na rzecz poprawy bezpieczeństwa, poprzez wręczanie napotkanym osobom pieszym oraz rowerzystom odblasków.
W piątek (17 lutego) na terenie całego kraju prowadzone są działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, których głównym celem jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa właśnie tej grupie użytkowników drogi. Lubuscy policjanci, w tym również mundurowi z Sulęcina reagować będą na wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych, ale także zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów przez samych niechronionych uczestników ruchu. W relacjach tych obu grup, chodzi przede wszystkim o wzajemną uważność i szacunek. Gdy zabraknie tych istotnych elementów, niestety istnieje duże prawdopodobieństwo kolizji, a nawet wypadków drogowych. Kiedy już dojdzie do tak poważnego zdarzenia, na drugi plan schodzi kwestia tego, kto był winny. Konsekwencje finansowe, zdrowotne, nie wspominając już o zszarganych nerwach dotykają obie strony. Funkcjonariusze z ogromnym zaangażowaniem podczas prowadzonych działań, starają się podnosić świadomość społeczną na temat uczestnictwa w ruchu drogowym. Jednym wystarczy zwrócenie uwagi, do innych (niestety) przemówi tylko i wyłącznie sowity mandant karny. Często jest też tak, że już sam widok oznakowanego radiowozu działa w sposób prewencyjny.
Dziś, mundurowi prócz ujawniania jak również zapobiegania wykroczeniom, mają szczególną misję. Chcą dołożyć swoją cegiełkę na rzecz poprawy bezpieczeństwa, poprzez wręczanie napotkanym osobom pieszym oraz rowerzystom odblasków. Ten mały, niepozorny element ma niebagatelny wpływ na widoczność na drodze. Bez względu na jego formę i kształt jest on pokryty folią fluorescencyjną, która odbija światło samochodowych reflektorów. Wiadomo, czym jest on większy tym bardziej widoczny. Kierowca jest w stanie dostrzec osobę pieszą posiadającą odblask z odległości nawet 500 metrów. Bez nich, odległość ta skraca się diametralnie, bo do 30 metrów! Jaki z tego morał? Zachęcamy Państwa do noszenia odblasków, nie tylko poza terenem zabudowanym (jest to obowiązkiem), ale również w miejscowościach. To naprawdę ważne, aby być widocznym na drodze.
sierżant sztabowy Klaudia Biernacka
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie