Aktualności

Nie dali się oszukać wnuczkom

Data publikacji 29.07.2014

Przykładów opisujących przypadki oszustw dokonanych metodą na wnuczka jest dużo. Wszystkie mają wspólny mianownik- zbyt duża łatwowierność i zaufanie do obcych osób. Jednak wczorajsze cztery przypadki zasługują na podkreślenie. Osoby, które odebrały telefony z prośbą o pomoc finansową od tzw. „wnuczków” nie dały się oszukać i zadzwoniły w pierwszej kolejności na policję by zweryfikować usłyszane tragiczne historie.

Złodzieje nie cofną się jednak przed żadnym sposobem zdobycia pieniędzy. Na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze lub samotne, ponieważ potrafią nimi manipulować wykorzystując ich wrażliwość, zaufanie do ludzi i życzliwość. Dużą rolę odegrać może w tym przypadku najbliższa rodzina rozmawiając ze swoimi seniorami na ten temat. Pamiętajmy aby dysponowali oni numerami telefonów do najbliższych osób, by w przypadku odebrania tego typu telefonu mogli natychmiast zweryfikować przekazywane im informacje. O fakcie tym należy natychmiast poinformować policję.


Tak też zrobili czterej mieszkańcy Zielonej Góry i Nowogrodu Bobrzańskiego, którzy odebrali wczoraj (28.07.2014r.) telefony od rzekomych członków najbliższej rodziny z prośbą o pomoc finansową. W każdym z tych przypadków historia była podobna, a mianowicie: córka lub wnuk byli sprawcami wypadku drogowego. W celu uniknięcia zatrzymania i poniesienia odpowiedzialności karnej potrzebowali około 50 tysięcy złotych na wręczenie tzw. łapówki policjantowi lub prokuratorowi. Na szczęście w każdym z tych przypadków starsi ludzie zachowali czujność. Kierując się zasadą ograniczonego zaufania, po odebraniu tego typu telefonu, w pierwszej kolejności skontaktowali się z dyżurnym zielonogórskiej komendy by poinformować o tym fakcie oraz zweryfikować uzyskane informacje. Jeden krótki telefon pozwolił im uniknąć poniesienia ogromnych strat finansowych i przekazania oszczędności swojego życia oszustom.


Sposobów oszustw jest niestety bardzo wiele i z każdym rokiem pojawiają się nowe. W ostatnich latach przestępcy wpadają na coraz to nowe pomysły jak okraść swoje ofiary czego efektem jest np. kradzież pieniędzy sposobem „na wnuczka”. Podstawą tej metody jest wykonane przez oszustów połączenie telefoniczne do potencjalnej ofiary z wcześniej przygotowaną i ułożoną najczęściej tragiczną historią, np. o wypadku drogowym, o zatrzymaniu przez policję. Policyjne statystyki pokazują, że niejednokrotnie w momencie kiedy starsi ludzie usłyszą o tragedii członka swojej rodziny natychmiast bez zastanowienia i zweryfikowania tej informacji, przekazują swoje oszczędności obcym osobom, które pojawiają się pod ich drzwiami. Często są to duże kwoty, będące dorobkiem całego życia. Nadmienić należy również, że w opowieściach, którymi posługują się oszuści, pojawia się wątek policjantów. Jest to ewidentny sygnał świadczący o tym, że nasz rozmówca ma wobec nas nieuczciwe zamiary. Pamiętać należy, że żaden z policjantów nie pojawi się u obywatela w celu odebrania pieniędzy na potrzeby załatwienia sprawy np. związanej z wypadkiem drogowym, któremu rzekomo uległ ktoś bliski. Jest to działanie niezgodne z prawem. W przypadku odebrania takiego telefonu natychmiast należy skontaktować się policją informując o tej sytuacji.

 

asp. Lidia Kowalska
KMP Zielona Góra

  • Nie dali się oszukać wnuczkom
Powrót na górę strony