Aktualności

By „niechronionym” nie stała się krzywda!

Data publikacji 24.01.2023

Bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego to sprawa priorytetowa dla lubuskich stróżów prawa. Jest jednak pewna grupa, którą chronić należy w sposób szczególny, mowa tutaj o osobach pieszych, rowerzystach oraz motocyklistach. W policyjnym żargonie nazywa się ich NURD, czyli niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Związane jest to z faktem, że takie osoby w chwili zdarzenia drogowego znajdują się poza kabiną pojazdu, więc narażone są na dużo poważniejsze obrażenia. W ostatnich dniach, mundurowi skupiali się na wykroczeniach jakie popełnią kierowcy wobec pieszych, a także piesi wobec kierowców.

W czwartek (19 stycznia) oraz w poniedziałek (23 stycznia) na terenie całego województwa lubuskiego prowadzone były działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, których głównym celem jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa właśnie tej grupie użytkowników drogi. Lubuscy policjanci, w tym również mundurowi z Sulęcina reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych, ale także zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów przez samych niechronionych uczestników ruchu. Niestety, wciąż największym grzechem tej drugiej grupy jest wtargnięcie na jezdnię, i to najczęściej w miejscach niedozwolonych. Bardzo często przyczyna takiego zachowania leży w tym, że poruszając się używamy smartfonów. Nie odkładamy ich nawet wtedy, gdy zbliżamy się do pasów. To błąd, który może kosztować ludzkie życie. Aby oderwać wzrok pieszych od ekranów telefonów, w wielu miastach powstały świecące progi lub całe przejścia przez jezdnię, których celem jest oczywiście przekazanie ważnej informacji – uważaj na to, co dzieje się na drodze.

Przypominamy, że zgodnie z artykułem 14 punktem 8 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Zgodnie ze znowelizowanym taryfikatorem, za to wykroczenie Policja może nałożyć na pieszego mandat w wysokości 300 złotych.

Kolejny problem leży w sposobie naszego ubioru, a dokładniej w kolorach odzieży, którą nosimy. My Polacy, preferujemy ciemne odcienie. Oczywiście nie ma w tym nic złego, do póki nie zestawimy tego z zimowymi warunkami drogowymi i naszą widocznością. Zapewne każdy z Państwa miał okazję obejrzeć grafikę, na której przy drodze w bardzo pochmurny i szary dzień stoi dziewczynka. W pierwszej wersji jest ona ubrana w ciemną odzież – postać dziecka praktycznie zlewa się z tłem, trzeba naprawdę wytężyć wzrok aby dostrzec stojącą osobę. W drugiej, ubrana jest w żółty płaszczyk – już z daleka widać dziewczynkę. Wniosek jest oczywisty. Sulęcińscy policjanci podczas prowadzonych cyklicznych działań na rzecz pieszych, zawsze starają się dołożyć swoją cegiełkę w temacie widoczności na drodze. Każdy napotkany pieszy otrzymuje od mundurowych odblaskową zawieszkę. To miły upominek, a zarazem symbol świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Co do kierowców, po przeprowadzonych działaniach, można stwierdzić, że popełnili zdecydowanie mniej wykroczeń wobec osób pieszych, rowerzystów czy też motocyklistów. Nie oznacza to jednak, że wszyscy wzorowo stosują się do obowiązujących przepisów (choć  na to, jako policjanci bardzo liczymy). W dalszym ciągu dochodzi do potrąceń na przejściach dla pieszych. Jaki jest powód takich zdarzeń? W większości brak koncentracji na drodze. Nie bez znaczenia jest również prędkość, a raczej jej niedostosowanie do warunków jazdy jak i przepisów mówiących o tym, że dojeżdżając do „pasów” należy zdjąć nogę z gazu i zwolnic.

Lubuscy policjanci dokładają wszelkich starań, aby chronić „niechronionych”. Z pewnością Państwa rozwaga, wzajemny szacunek, a przede wszystkim respektowanie przepisów, wspomogą nasze działania, wpływając na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

 

sierżant sztabowy Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • policjanci jada radiowozem i obserwują pieszych
  • odblaski trzymane na ręce
  • pieszy rozmawia z policjantami
  • naszywka na mundurze policjanta
  • sygnały świetlne na radiowozie
Powrót na górę strony