Aktualności

Pies do zadań specjalnych - górska zaprawa podczas szkolenia pododdziałów kontrterrorystycznych

Data publikacji 24.01.2023

Tylko szkolenie w trudnych warunkach, odpowiadających realiom przygotuje każdego do profesjonalnej i skutecznej służby. Dlatego „Antek” i jego przewodnik trenowali różne założenia taktyczne w Karkonoszach. Tam podczas kilkudniowego szkolenia realizowali ciężkie przeprawy leśne i górskie podbiegi na sam szczyt - Śnieżkę. Zimowe warunki pogodowe i sam teren sprawiły, że poziom wytrenowania policyjnego psa bojowego oraz jego przewodnika z pewnością wzrosły.

Centralny Pododdział Kontrterorystyczny Policji „BOA” organizował szkolenie dla przewodników psów bojowych. Miejsce zatem nie mogło być przypadkowe i takie nie było. Karkonosze to teren, który z pewnością gwarantował dobre efekty szkoleniowe i realizację założeń taktycznych. Te miały polegać na zajęciach z psami na pokładzie helikoptera, wykorzystaniu ich w terenach leśnych, czy na pościgu w trudnych warunkach za groźnym przestępcą. Łatwo nie było. I to nie tylko dlatego, że dla niektórych uczestników była to pierwsza okazja, by razem ze swoim psem działać na pokładzie śmigłowca, ale i dlatego, że dla samych psów bojowych była to sytuacja niecodzienna czy wręcz zupełnie nowa. A z ćwiczenia na ćwiczenie stopień trudności wzrastał. – Każde kolejne wykonywane było więc etapami. Chodziło o to, aby jak najlepiej przygotować psy bojowe do działań z wykorzystaniem śmigłowca. Stworzono warunki jak najbardziej zbliżone do tych realnych. Aby wszystko przebiegło bezpiecznie i zgodnie z planem, poszczególne ćwiczenia poprzedzało szczegółowe omówienie założeń. Najpierw przeprowadzano próby oswajania psów bojowych z wnętrzem policyjnego śmigłowca, a gdy czworonożni funkcjonariusze zapoznali się już z zapachem maszyny, można było przystąpić do kolejnych zadań. I tak na przykład ćwiczono szybki przerzut śmigłowcem w rejon działania. Ćwiczenia pokazały wyraźnie, ile może zyskać zespół poszukujący sprawcy, jeśli wspierany jest przez przewodnika z psem bojowym, a ile ryzykuje, gdy takiego wsparcia nie ma. Wykorzystanie floty Lotnictwa Policji może te działania zdecydowanie przyspieszyć i w efekcie sprawić, że nasze zespoły bojowe będą jeszcze skuteczniejsze. Właśnie po to było to szkolenie w Karkonoszach.

Jak mówi nam gorzowski kontrterrorysta - przewodnik i opiekun Antka, swojego pupila ma od stycznia 2021. „Antek" - owczarek belgijski malinois 31 marca skończy 6 lat. Mieszka w domu i biega luzem z chłopakami na pododdziale. W domu i w służbie przyjacielski pies, ale kiedy trzeba pracować zawsze wykona postawione przed nim zadanie. Ten wypad w góry to była dla niego woda na młyn. Jest szkolony codziennie. Najważniejsze u psów do działań bojowych jest chęć walki z przeciwnikiem. Ale później za to znacząco zwiększa się bezpieczeństwo i komfort pracy zespołu. Psy słyszą więcej niż ludzie - można powiedzieć że są uszami zespołu. Czworonogi tej kategorii muszą być szybkie i mieć pęd do działania.

„Anciak” jest takim typem psa, że wszędzie chce być pierwszy. Praca w ciężkich warunkach nie stanowi dla niego problemu. Podczas latania śmigłowcem nie ucieka, nie rzuca się, a jest zainteresowany tym co się dzieje na zewnątrz i skanuje otoczenie żeby zlokalizować cel (przeciwnika/pozoranta). Uwielbia latanie śmigłowcem. Na szkoleniu ćwiczono wykorzystanie psa na dużym, zalesionym, górskim terenie i bez problemu zlokalizował przeciwnika i wykonał postawione przed nim zadanie.

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • mężczyzna z policyjnym psem stoją przed szczytem góry
 • mężczyzna z policyjnym psem
 • policyjny pies w drodze na szczyt góry
 • policyjny pies na punkcie widokowym
 • mężczyźni i psy policyjne schodzą z góry
 • policyjny pies w śmigłowcu
 • mężczyzna z policyjnym psem stoją przed szczytem góry
 • mężczyzna z policyjnym psem na szczycie Śnieżki
 • policyjny pies w zimowej scenerii
 • mężczyźni i psy policyjne w drodze na szczyt góry
 • policyjny pies w zimowej scenerii
 • policyjny pies w zimowej scenerii
Powrót na górę strony