„Jestem policjantem i pomogę Panu” – ludzkie życie uratowane przez lubuskiego policjanta
Sierżant Patryk Gruszczyński wracając z nocnej służby, zainteresował się losem 42-latka, który w samej koszulce szedł ulicą Gorzowa Wielkopolskiego. Okazało się, że mężczyzna chciał odebrać sobie życie, a w ręce niósł list pożegnalny. Dzięki zainteresowaniu i empatii lubuskiego policjanta, 42-latek otrzymał niezbędną pomoc.
W sobotę (31 grudnia) po godzinie drugiej w nocy, sierżant Gruszczyński wracają ze służby, na jednej z gorzowskich ulic zauważył mężczyznę idącego środkiem drogi, ubranego niestosownie do pory roku (ubrany był w koszulkę z krótkim rękawem). Jego zachowanie wskazywało, że jest pod wpływem alkoholu. Patryk nie zastanawiając się postanowił porozmawiać z mężczyzną i zapytać czym jest spowodowane jego zachowanie. 42-latek był wyraźnie roztrzęsiony. W ręce trzymał zwiniętą kartkę. Po krótkiej rozmowie mężczyzna wyznał policjantowi, że ma dość otaczającego go świata i chce odebrać sobie życie, a zwinięta kartka trzymana w dłoni to list pożegnalny. Funkcjonariusz umiejętnie prowadził rozmowę, uspokoił 42-latka, a gdy ten oznajmił, że szuka pomocy, policjant uważając na każde słowo opowiedział o swoim zawodzie, zadeklarował pomoc i poinformował dyżurnego gorzowskiej komendy miejskiej o zaistniałym zdarzeniu. Patryk do przyjazdu patrolu dalej prowadził rozmowę z mężczyzną. Ten wyznał mu, że gdyby nie okazane zainteresowanie już by go nie było na tym świecie. 42-latek został przekazany pod opiekę policjantów i odwieziony na obserwację psychiatryczną.
Postawa oraz policyjny nos sierżanta Patryka Gruszczyńskiego sprawił, że śmiało możemy mówić o uratowanym życiu, a Patryk jest policjantem z krwi i kości. Od kilku lat pełni on służbę w Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Łączy pasję do sztuk walki z pracą w Policji. Udziela się w klubie sportowym ucząc młodzież kickboxingu, zachęca do aktywności fizycznej, a przy tym opowiada o swojej pracy czym promuje wykonywany zawód.
Informacja dla osób potrzebujących pomocy
Pamiętajmy, że jeśli potrzebujemy pomocy, nie wstydźmy się o nią poprosić. Każdy z nas może mieć słabsze chwile. Czasem myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami. Zawsze możemy zwrócić się do specjalistów, którzy pomogą nam przejść przez ciężki okres w życiu. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami:
- 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00.
- 116 111 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
- 800 121 212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.
sierżant sztabowy Karol Florczak
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim