Kontrolujemy autobusy i kierowców
Trwa sezon wyjazdów na wycieczki i „zielone szkoły”. Zielonogórscy policjanci otrzymują w ostatnim czasie bardzo dużo zgłoszeń od rodziców i opiekunów, którzy proszą o sprawdzenie stanu autobusów przewożących dzieci i młodzież. Codziennie sprawdzanych jest kilka lub nawet kilkanaście pojazdów.
Podczas kontroli autobusów policjanci sprawdzają stan techniczny pojazdów, ale zwracają też szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców. Kontrola przeprowadzana przez policjantów jest bardzo szczegółowa i dotyczy zarówno stanu technicznego, odpowiedniego oznakowania autobusu oraz stanu trzeźwości i uprawnień kierowcy.
Takie kontrole są organizowane i przeprowadzane w trosce o bezpieczeństwo pasażerów. Jak wynika z podsumowań takich działań, coraz mniej autobusów jest niesprawnych technicznie. Kontrolujący stwierdzają tylko drobne usterki jak np. niesprawne oświetlenie zewnętrzne. Od pewnego czasu policjanci nie stwierdzili też przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości czy też po użyciu alkoholu przez kierującego autobusem.
Niezbędnymi elementami wyposażenia każdego autobusu są:
- gaśnica;
- apteczka;
- tabliczka oznaczająca, że pojazdem podróżuje zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży do lat 18 (żółta kwadratowa tablica z czarnym rysunkiem dzieci) – w przypadku „gimbusów” tabliczka z napisem „autobus szkolny”;
- oznaczenie na zewnątrz autobusu – liczba miejsc;
Kontrolując stan techniczny pojazdu policjanci sprawdzają:
- sprawność hamulców;
- układ kierowniczy
- stan opon;
- osie, koła, zawieszenie;
- widoczność;
- ważność badań technicznych;
- światła;
- wycieki paliwa i oleju;
- wyjścia awaryjne z autobusu (drzwi autobusu muszą być otwierane również z zewnątrz).
Organizatorzy wyjazdu, opiekunowie czy rodzice, którzy chcieliby aby policjanci skontrolowali stan techniczny autobusu wyjeżdżającego z dziećmi czy młodzieżą na wycieczkę, mogą zgłosić taką prośbę pod nr telefonu 997, 68 4762411 lub 68 4762412. Prosimy o informację możliwie jak najwcześniej kiedy tylko zostanie ustalony termin wyjazdu ( co najmniej dwa dni wcześniej przed terminem). Należy podać miejsce, dzień i godzinę oraz cel wyjazdu. Najlepiej umówić kontrolę na pół godziny wcześniej przed planowanym odjazdem – organizator wyjazdu powinien zobowiązać przewoźnika do wcześniejszego podstawienia autobusu.
podinsp. Małgorzata Barska
Zespół Prasowy KMP w Zielonej Górze