Aktualności

Policyjna profilaktyka w liczbach – od września spotkaliśmy się z ponad dwoma tysiącami uczniów, aby rozmawiać o bezpieczeństwie

Data publikacji 07.12.2022

Od września sulęcińscy mundurowi przeprowadzili przeszło 50 spotkań profilaktycznych, w których udział wzięło ponad dwa tysiące przedszkolaków i uczniów. Rozmawialiśmy, tłumaczyliśmy i ostrzegaliśmy – a wszystko to, aby zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym mieszkańcom naszego powiatu. Nie zwalniamy tempa i już planujemy kolejne działania edukacyjne!

Nawet dobrze nie obejrzeliśmy się za siebie, a już mamy grudzień. Wydawałoby się, że zaledwie przed chwilą rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, a co za tym idzie kolejny cykl spotkań profilaktycznych przeprowadzanych przez policjantów w placówkach edukacyjnych na terenie powiatu sulęcińskiego. Na zbyt szybko mijający czas nie mamy recepty, wiemy za co to jak wykorzystać go w najlepszy i najbardziej efektywny sposób. Do edukacji przywiązujemy ogromną wagę – to fakt, o którym świadczą liczby. Z okazji Mikołajek postanowiliśmy zrobić małe podsumowanie naszej pracy profilaktycznej. Co nam wyszło? Od początku roku szkolnego 2022/2023, policjanci przeprowadzili przeszło 50 spotkań, w których udział wzięło łącznie ponad dwa tysiące przedszkolaków i uczniów z terenu powiatu sulęcińskiego. Każdorazowo tematyka zajęć dostosowywana jest do wieku odbiorców, ale także potrzeb zgłaszanych przez opiekunów i nauczycieli. Najmłodszych staramy się edukować poprzez zabawę, stąd na przykład pomysł zajęć praktycznych pod nazwą „Przyjazna zebra”, których celem jest wpojenie dzieciom prawidłowych postaw na drodze. Z nieco starszymi dziećmi rozmawiamy na temat unikania kontaktów z osobami nieznajomymi, a także uczymy ich jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia i gdzie szukać pomocy. Nastolatkowie? Z nimi obowiązkowo omawiamy temat szacunku w relacjach rówieśniczych, a także tłumaczymy czym jest „hejt”, jak nie stać się hejterem ani jego ofiarą. Im wyżej, tym poprzeczka idzie w górę. Z młodzieżą rozmawiamy na temat zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków i dopalaczy. Takie zajęcia wymagają od nas wyjątkowego przygotowania, bo nie łatwo jest dotrzeć do tej grupy wiekowej. Jak sobie radzimy? Przede wszystkim nie klepiemy formułek, a podajemy przykłady z życia. Nie wyświetlamy oklepanych filmów profilaktycznych, a szukamy ciekawych, często też niełatwych reportaży. Skupienie na zajęciach jest dla nasz najlepszym dowodem na to, że - jak mówi młodzież, dajemy radę. W szkołach średnich prócz tematów uzależnień, poruszamy także problematykę związaną z cyberzagrożeniami, w tym oszustwami w sieci oraz handlem ludźmi. Sporo tego, prawda? Jak wspomniałam, żadne tematy nie są sztywnie narzucane. Staramy się reagować na to, co dzieje się  tu i teraz. Bardzo często po zakończonych zajęciach słyszmy miłe słowa podziękowania nie tylko od uczniów, ale również od nauczycieli. To motywuje nas do dalszej pracy. Tak więc, nie zwalniamy tempa i już szykujemy się na kolejne spotkania!

 

sierżant sztabowy Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • policjantka rozmawia z dziećmi
  • prezentacja wyświetlana na laptopie
  • policjantka rozmawia z dziećmi
  • policjant rozmawia z dziećmi
  • dzieci podnoszące ręce
  • policjant rozmawia z dziećmi
  • policjantka rozmawia z dziećmi
  • policjantka rozmawia z dziećmi
  • policjantka rozmawia z dziećmi
Powrót na górę strony