Aktualności

Szacunek, ostrożność, widoczność - zróbmy wszystko, aby piesi byli bezpieczni na drodze. Pomogą w tym… odblaski

Data publikacji 29.11.2022

Przezorność, jaskrawa odzież, czy odblaski te wszystkie elementy mogą sprawić, że realnie bezpieczeństwo pieszego wzrośnie. Kiedy dołożymy do tego prawidłowe zachowanie kierowcy, a więc poruszanie się z odpowiednią prędkością, czujność w rejonie przejść dla pieszych - wówczas liczba zdarzeń z udziałem pieszych na pewno spadnie. I nośmy odblaski, które zwiększą naszą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze.

Piesi muszą pamiętać, że oprócz pierwszeństwa na pasach mają coś cenniejszego -własne życie i zdrowie. Szczególnie teraz, kiedy wczesnym rankiem jest jeszcze ciemno i bardzo często pojawiają się mgły, niechronieni muszą zadbać o własne bezpieczeństwo. Zwiększą je zakładając odblaski nie tylko poza terenem zabudowanym, ale również w mieście. Kierowca zauważy pieszego szybciej, z większej odległości i będzie mógł w porę zareagować, kiedy założymy odzież w jaskrawych barwach. Pomyślmy o tym, szczególnie w przypadku dzieci. Czerwona czy żółta kurtka lub czapka, odblask na ubraniu i tornistrze sprawią, że nasze pociechy będą bardziej widoczne, a co za tym idzie bezpieczniejsze. Zgodnie z  uregulowaniami, które weszły w życie w ubiegłym roku,  pieszy wchodzący na przejście dla pieszych lub już znajdujący się na tym przejściu, ma pierwszeństwo przed pojazdem. Zatem kierujący muszą pamiętać o tym, że zbliżając się do przejścia są zobowiązani zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na nie. Jednak zbyt duża prędkość, pośpiech, roztargnienie może doprowadzić do tragedii, a pieszy straci życie lub zdrowie na przejściu.

Do groźnie wyglądającej sytuacji doszło we wtorek rano (29 listopada) w Żarach na ulicy Moniuszki. Kierujący peugeotem nie zauważył pieszej, która przechodziła przez przejście i potrącił ją. Na szczęście nic poważnego się nie stało 43-latce, kierujący autem natomiast ukarany został mandatem karnym w wysokości 2500 złotych i 15 punktami karnymi. Jednak ta historia mogła zakończyć się zupełnie inaczej. Pozostańmy zatem przezorni, kiedy zbliżamy się do przysłowiowej ,,zebry", zarówno wtedy,  kiedy jesteśmy pieszymi, jaki kierującymi.

Kierowcom i osobom pieszym powinien zawsze towarzyszyć wzajemny szacunek. Zazwyczaj bywa tak, że jedna grupa chce drugiej udowodnić swoją „rację”. Skutki tego w wielu przypadkach są niebezpieczne i mogą skończyć się poważnymi obrażeniami ciała, a czasami niestety śmiercią. Dlatego korzystając z drogi postawmy się w sytuacji tych „drugich” i wczujmy się w ich sytuację na jezdni, przejściu dla pieszych czy chodniku. Do dyspozycji kierowców, pieszych i pozostałych uczestników ruchu są lubuscy policjanci. Codzienne starania funkcjonariuszy powinny być wsparte odpowiedzialnością i zdrowym rozsądkiem ze strony wszystkich uczestników ruchu. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu przepisów prawa – swoistego fundamentu bezpieczeństwa na drogach.

 

nadkomisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

 

  • Czarno - białe zdjęcie. Osoby przechodzą przez przejście dla pieszych.
  • Element odblaskowy w formie radiowozu policyjnego.
  • Elementy odblaskowe na desce rozdzielczej radiowozu.
  • Osoby przechodzą przez przejście dla pieszych.
  • Policyjny radiowóz w nocy - w tle droga.
  • Policjant rozdaje elementy odblaskowe.
Powrót na górę strony