Aktualności

Znalazłeś? Oddaj!

Data publikacji 29.11.2022

Na odpowiedzialność karną naraziła się mieszkanka powiatu krośnieńskiego, która zabrała pozostawiony w sklepie telefon komórkowy. Policjanci po dotarciu do kobiety, zabezpieczyli przywłaszczony telefon, a następnie zwrócili go właścicielce. Pamiętaj, że gdy stajemy się posiadaczem znalezionej rzeczy, bez względu na to czy ktoś ją zostawił, czy zgubił, musimy dołożyć wszelkich starań by przedmiot powrócił do właściciela. W innym przypadku może nam grozić nawet do roku pozbawienia wolności.

Roztargnienie, czy też brak ostrożności, to najczęstsze przyczyny pozostawionych w sklepach, lokalach, lub na ławach, telefonów komórkowych bądź portfeli z dokumentami i pieniędzmi. Bez względu na to jaki był powód utraty rzeczy, znalazca nie powinien traktować jej jako swojej. Nie wszyscy jednak o tym pamiętają, narażając się tym samym na odpowiedzialność karną. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu krośnieńskiego, u której policjanci zabezpieczyli przywłaszczony przez nią telefon komórkowy. Zdarzenie miało miejsce w jednym ze sklepów na terenie Gubina. Kobieta będąc przy kasie, zauważyła leżący tam telefon komórkowy i nie mówiąc o nim kasjerce, zabrała do domu. Telefon warty 1000 złotych powrócił już do właścicielki, natomiast mieszkanka powiatu musi liczyć się z konsekwencjami. Grozi jej grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Pamiętajmy, że każdy przedmiot ma swojego właściciela i gdy stajemy się posiadaczem znalezionej  rzeczy, bez względu na to czy ktoś ją zostawił, czy zgubił, musimy dołożyć wszelkich starań by przedmiot powrócił do właściciela. Gdy nie wiemy kto nim jest i sami nie możemy go zwrócić, wówczas przekazujemy go do biura rzeczy znalezionych, które funkcjonuje w każdym powiecie. Wyjątek stanowi dowód osobisty, paszport, broń lub amunicja, wówczas fakt znalezienia należy zgłosić na Policji.  Osoby traktujące znalezioną rzecz jako swoją narażają się na odpowiedzialności karną. Zgodnie z artykułem 284 kodeksu karnego:

§  1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§  2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§  4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony