Bezpieczna podróż w majowy weekend
Przed nami długi majowy weekend. Nad bezpieczeństwem osób podróżujących w tych dniach będzie czuwała większa liczba policjantów. Apelujemy do wszystkich kierujących o ostrożną i rozważną jazdę, a także o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.
W związku z rozpoczynającym się długim weekendem majowym apelujemy do wszystkich kierujących o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa w czasie podróży. Rozważna i ostrożna jazda, dostosowanie prędkości do panujących warunków i zwrócenie szczególnej uwagi na pieszych czy rowerzystów, którzy mogą być słabo widoczni, z pewnością pozwoli nam uniknąć wielu nieszczęśliwych zdarzeń drogowych.
Na zielonogórskich ulicach z dnia na dzień przybywa osób jeżdżących jednośladami. Niestety nie wszyscy motocykliści i rowerzyści jeżdżą ostrożnie. Nie zawsze też stosują się oni do znaków drogowych i często nie przestrzegają przepisów kodeksu drogowego. Natomiast motocykliści jeżdżą bardzo szybko, nie sygnalizują wykonywanych manewrów, gwałtownie zmieniającą pas ruchu, przez co stwarzają zagrożenie dla innych uczestników dróg. Kierujący samochodami nie zawsze ustępują pierwszeństwa rowerzystom czy motocyklistom. Bardzo często nie zwracają na nich uwagi i wymuszają pierwszeństwo przejazdu, przez co dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem użytkowników jednośladów. Kierowcy powinni zwiekszyć ostrożność i zmniejszyć prędkości w rejonach przejść dla pieszych szczególnie tych, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej. Pamiętajmy aby ułatwić pieszym przejście przez jezdnię, szczególnie osobom starszym, które nie są już tak sprawne i często mają problemy z poruszaniem się.
Niejednokrotnie zdarzyły się również przypadki kierujących, którzy nie zważając na zdrowie i życie własne i innych osób, pijani prowadzili pojazdy po drogach publicznych. Zatrzymano również osoby, które prowadziły pojazd mimo wydanego przez Sąd zakazu ich prowadzenia.
Za jazdę pod wpływem alkoholu lud środka odurzającego Kodeks Karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2. Natomiast za spowodowanie wypadku sprawcy może grozić kara pozbawienia wolności do 3 lat.Przykładem nieroztropności na drodze może być zachowanie kierującej samochodem osobowym 60-latki, która na ul. Wojska Polskiego w Zielonej Górze nie zastosowała się do sygnalizacji świetlnej i najechała na opuszczoną zaporę na przejeździe kolejowym. Kobieta była trzeźwa. Za to wykroczenie została ukarana mandatem karnym w wysokości 500 złotych.
W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg zielonogórscy policjanci w każdym przypadku będą konsekwentni wobec osób naruszających przepisy Kodeksu Drogowego i narażających innych uczestników ruchu.
asp. Lidia Kowalska
KMP w Zielonej Górze