Doskonalenie kompetencji policjantów w obszarze przeciwdziałania oszustom na szkodę seniorów
W wrześniu 2022 roku na terenie województwa lubuskiego odbyło się Seminarium Krajowe realizowanym w ramach projektu pod nazwą „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności" nr PL/2020/PR/0110, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W projekcie udział wzięło 45 osób, w tym przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Prokuratury Okręgowej, Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii, ING Banku Śląskiego, przedstawiciele Policji Niemieckiej - Brandenburgi oraz funkcjonariusze Komend Wojewódzkich województw: lubuskiego, podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego, warmińsko mazurskiego.
W trakcie szkolenia zostały poruszone między innymi aspekty prawne przeciwdziałania i zwalczania oszustw na szkodę osób starszych na tak zawanego „wnuczka” pod różną legendą (na wnuczka, na policjanta, na wypadek), metody i formy przeciwdziałania oszustwom stosowane przez instytucje finansowe, metodologie działań profilaktycznych.
Głównym celem seminarium była wymiana doświadczeń pomiędzy jego uczestnikami, a także wzmocnienie współpracy pomiędzy województwami oraz z uwagi na międzynarodowy charakter przestępczości podejmowanie wspólnych działań z Policją Niemiecką. Wymiana doświadczeń w zakresie pracy policjantów pionu kryminalnego i prewencji w obszarach zwalczania i zapobiegania oszustwom, w tym podejmowanych działań profilaktycznych wpłynie skutecznie na poprawę bezpieczeństwa seniorów.
Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Opracowanie:
starszy aspirant Bartosz Kownacki
Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim