Świadomy senior, to bezpieczny senior
Istotnym elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców jest ich edukacja. Dlatego też policjanci krośnieńskiej komendy wspólnie z przedstawicielami Zakładu Usług Społecznych w Krośnie Odrzańskim spotkali się z osobami starszymi, z którymi rozmawiali na temat działania oszustów zarówno w realnym, jak i wirtualnym świecie. Przedsięwzięcie realizowane było przez policjantów w ramach projektu „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” współfinansowanego prze Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Policjanci Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej i Nieletnich krośnieńskiej komendy od wielu lat prowadzą spotkania z różnymi grupami wiekowymi, podczas których podejmują tematy mające wpływ na zwiększenie ich bezpieczeństwa. Organizowane przez nich przedsięwzięcia cieszą się dużym zainteresowaniem, a przekazana wiedza zwiększa świadomość i uwrażliwia na otaczające zagrożenia. Od początku września poza spotkaniami w szkołach, funkcjonariusze skierowali swoje kroki do osób starszych, z którymi rozmawiają na temat oszustw. Realizowane w ramach projektu „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” spotkania mają na celu nie tylko przybliżyć problem, ale przede wszystkim wskazać na co należy zwrócić uwagę i co trzeba zrobić by nie stać się ofiarą oszusta podszywającego się pod członka rodziny, policjanta, bądź przedstawiciela banku. Nadto mając na względzie, iż wiele osób korzysta z płatności mobilnych policjanci omawiają również zasady bezpiecznego korzystania z usług internetowych i przeprowadzania transakcji bezgotówkowych oraz radzą jakie powinniśmy podjąć działania by chronić się przed wyłudzeniem danych.
Ostatnie takie spotkanie odbyło się w poniedziałek /17 października/ w Centrum Aktywności Lokalnej na Poddaszu w Krośnie Odrzańskim. By jeszcze szerzej dotrzeć do mieszkańców, policjanci do współpracy zaprosili przedstawicieli Zakładu Usług Społecznych w Krośnie Odrzańskim, którzy w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” omówili między innymi możliwość wypłaty świadczeń emerytom i rencistom korzystając z dostępnych rozwiązań elektronicznych.
Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali ulotki, upominki, a także poczęstunek zakupione w ramach projektu „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” współfinansowanego prze Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
komisarz Justyna Kulka
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim