Aktualności

„Rozłącz się i nie daj się oszukać!” – Lubuska Policja dba o bezpieczeństwo seniorów

Data publikacji 17.10.2022

Lubuska Policja realizuje projekt pod nazwą „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską z środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W ramach projektu od września do grudnia 2022 roku, funkcjonariusze przeprowadzać będą wzmożone działania profilaktyczne, których hasło przewodnie brzmi „Powiadom swojego seniora”. Sulęcińska Policja od razu ruszyła do działania. Na terenie całego powiatu odbywają się spotkania z osobami starszymi. Kolejne są już zaplanowane. Do współpracy zaproszono przedstawicieli Inspektoratu Zakładu Usług Społecznych w Sulęcinie. Razem na pewno jeszcze lepiej i skuteczniej zadbamy o bezpieczeństwo seniorów.

Lubuska Policja realizuje projekt pod nazwą „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską z środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W ramach projektu od września do grudnia 2022 roku, funkcjonariusze przeprowadzać będą wzmożone działania profilaktyczne, których hasło przewodnie brzmi „Powiadom swojego seniora”. Sulęcińska Policja od razu ruszyła do działania. Na terenie całego powiatu odbywają się spotkania z osobami starszymi. Kolejne są już zaplanowane. Do współpracy zaprosiliśmy przedstawicieli Inspektoratu Zakładu Usług Społecznych w Sulęcinie - Pani Urszula Top, wsparła nasze działania  na rzecz bezpieczeństwa seniorów, omawiając możliwość wypłaty świadczeń emerytom i rencistom korzystając z dostępnych rozwiązań elektronicznych. Ostatnie z takich spotkań miało miejsce w piątek (14 października) w „Dziennym Domu Senior +” w Sulęcinie. Data nie przypadkowa, bo wypadająca w Dzień Edukacji Narodowej zobowiązywała. Mundurowi dołożyli wszelkich starań, aby jak najrzetelniej przekazać słuchaczom informacje. Dotyczyły one przede wszystkim oszustw wobec osób starszych. Szczególny nacisk położono na „fałszywe telefony”. Przestępcy podszywając się, na przykład pod policjantów lub pracowników infolinii banku, informują swoje potencjalne ofiary, że ich oszczędności są zagrożone, a jedynym sposobem aby je uchronić jest ich całkowita wypłata w placówce bankowej (lub wykonanie przelewu), a następnie przekazanie ich wskazanej osobie, która ma za zadnie nam pomóc. W rzeczywistości, oszczędności naszego życia trafiają w ręce oszustów. Jakich rad udzielili seniorom policjanci? Przede wszystkim wyjaśnili, że prawdziwi funkcjonariusze czy pracownicy banku nigdy nie poproszą nas o wypłatę czy przelew jakiejkolwiek kwoty pieniędzy. Po drugie, zachęcili do zastosowania złotej zasady, nie działania pod presją. Jeśli osoba po drugiej stronie telefonu, mówi, że ktoś z naszych bliskich potrzebuje pomocy i wsparcia finansowego, bo na przykład miał wypadek – rozłączmy się, skontaktujmy się z tą osobą i zweryfikujemy czy rzeczywiście potrzebuje naszej interwencji. Oszuści zawsze grają na naszych emocjach, ponaglając nasze decyzje. Bardzo łatwo wtedy stracić racjonalne postrzeganie rzeczywistości.

Aby milej spędzić wspólny czas, policjanci zapewnili seniorom słodki poczęstunek oraz upominki w postaci toreb zakupowych oraz smyczy na klucze. Te bardzo praktyczne gadżety zostały zakupione w ramach realizowanego projektu.

 

sierżant sztabowy Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • policjantka wręcza seniorce ulotkę
  • policjantka rozmawia z seniorami
  • policjantka wręcza seniorom upominki
  • policjant rozmawia z seniorką
  • policjantka i seniorzy na wspólnym zdjęciu
  • ulotki informacyjne
Powrót na górę strony