Policja zlikwidowała wytwórnię heroiny
Zielonogórscy policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową zlikwidowali nielegalną wytwórnię tzw. „polskiej heroiny”. Zatrzymali również 10 osób związanych z nielegalną produkcją i dystrybucją tego narkotyku na terenie województwa lubuskiego. 6 osób zostało aresztowanych.
W czerwcu 2013 roku Wydział do Walki z Przestępczością Narkotykową KMP w Zielonej Górze uzyskał informacje na temat mężczyzny, który na terenie miasta Zielona Góra oraz w innych miejscowościach sprzedaje heroinę. Z ustaleń wynikało, że człowiek ten kupuje większe partie narkotyku w Berlinie, a następnie przywoził je do Zielonej Góry, gdzie rozprowadza heroinę nabywcom detalicznym. O wyjątkowej perfidii w jego działaniu świadczy fakt, że dostęp do kolejnych nabywców zdobuywał dzięki znajomości środowiska osób uzależnionych, którą mógł uzyskać w jednym z zielonogórskich ośrodków odwykowych dla osób związanych z tym nałogiem.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową ustalili, że wskazany mężczyzna samodzielnie zaopatruje rynek Zielonej Góry w heroinę. Gdy nabrał podejrzeń, że Policja może interesować się jego działalnością, z obawy przed zatrzymaniem zmienił miejsce przestępczego procederu i krąg odbiorców. Od tego czasu przebywał na terenie województwa dolnośląskiego. Mimo tego faktu zielonogórscy funkcjonariusze ustalili, że nawiązał kontakt z osobami z tego terenu wykorzystującymi do produkcji narkotyków słomę makową. Działania prowadzone przez policjantów z Zielonej Góry pozwoliły na potwierdzenie miejsca jego pobytu oraz wskazanie punktu produkcji „polskiej heroiny”. Dzięki temu w miniony czwartek /16.01/ zielonogórska Policja przeprowadziła akcję podczas której zatrzymano wskazanego mężczyznę oraz trzy inne osoby bezpośrednio zajmujące się produkcją i udzielaniem środków odurzających. Zlikwidowana wytwórnia znajdowała się w niewielkiej miejscowości pod Zgorzelcem w województwie dolnośląskim. Podczas czynności policjanci zabezpieczyli prekursory służące do produkcji narkotyków - słomę makową, odczynniki chemiczne, naczynia i przyrządy oraz 14 litrów gotowego narkotyku. Ponadto 10 gram heroiny, 14 litrów tzw. „kompotu”, pieniądze oraz sprzęt elektroniczny. Czarnorynkowa wartość 1 cm3 „polskiej heroiny” to ok. 50 zł, kulka heroiny o wadze 1 grama może kosztować od 120 do 250 złotych.
Wobec 4 zatrzymanych osób Sąd Rejonowy w Zielonej Górze zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Łącznie w prowadzonej sprawie zatrzymano 10 osób, 8 mężczyzn i 2 kobiety. Aresztowanych zostało 6 osób, w tym obie kobiety. Podejrzani to osoby w wieku 25-40 lat - mieszkańcy województwa lubuskiego i dolnośląskiego. Zatrzymani usłyszeli zarzuty wytwarzania, wprowadzania do obrotu, posiadania i udzielania środków odurzających. Główny podejrzany również zarzut przywożenia do kraju środków odurzających. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje za przestępstwo udzielania środka odurzającego w celu osiągniecia korzyści karę pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
podinsp. Małgorzata Barska
Zespół Komunikacji Społecznej
KMP Zielona Góra