Odpowiedza za posiadanie narkotyków
W ciągu minionych czterech dni zielonogórscy policjanci zatrzymali pięciu mężczyzn, przy których znaleziono marihuanę lub amfetaminę. Trzy osoby usłyszały zarzuty posiadania, udzielania i wprowadzania narkotyków do obrotu.
W czwartek (12.12) wieczorem w pobliżu studenckiego campusu policjanci zatrzymali siedmiu młodych mężczyzn, przy których znaleziono 3 torebki strunowe z marihuaną. Wśród osób które były legitymowane jeden z mężczyzn okazał się być poszukiwany przez sąd. To właśnie do tego 20-letniego zielon9ogórzanina należał narkotyk. Usłyszał on zarzut posiadania środka odurzającego, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
W piątek (13.12) policjanci zatrzymali 3 mężczyzn, a przy nich znaleziono jedenaście działek handlowych amfetaminy o wadze prawie 11 gramów. W wyniku prowadzonych czynności policjanci ustalili, że amfetamina należała do 19-letniego Dawida S., który schował narkotyki w plecaku kolegi. Trzeci mężczyzna znalazł się tam przypadkowo gdyż chciał się przywitać z kolegami i podszedł tuż przez zatrzymaniem. Dawid S. usłyszał zarzuty posiadania środków odurzających i przygotowania ich do wprowadzenia do obrotu.
W sobotę (14.12) policjanci zatrzymali pod jedną z dużych dyskotek samochód z pięcioma pasażerami. Wewnątrz policjanci znaleźli woreczek strunowy z marihuaną. Jak ustalili policjanci należał on do 20-letniego Arkadiusza W., który usłyszał dwa zarzuty tj. posiadania jak i udzielania bez chęci zysku środków odurzających w postaci marihuany, za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Wszyscy policjanci z KMP w Zielonej Górze wśród codziennych zadań do służby mają jedno szczególne - ukierunkowane na ujawnianie osób posiadających i udzielających środki odurzające. Policjanci z Wydziału ds. Przestępczości Narkotykowej instruują policjantów z innych służb na co należy zwracać uwagę, jak mogą wyglądać środki odurzające, które zachowania legitymowanych powinny wzbudzić podejrzenia. Efektem wyczulenia policjantów na problem narkotykowej przestępczości jest właśnie zatrzymywanie w każdym tygodniu osób posiadających lub udzielających środki odurzające.
Za posiadanie według Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, za przygotowanie do wprowadzania do obrotu środków odurzających - do 2 lat, udzielanie środków odurzających zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.
podinsp. Małgorzata Barska
KMP Zielona Góra