Lubuska Policja na obchodach Święta Wojska Polskiego
Obchody Święta Wojska Polskiego to szczególne wydarzenie dla wszystkich żołnierzy. W tym dniu wojsko czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz polski. To także chwila na refleksję i powrót do pamiętnego roku 1920. Ponad sto lat temu na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca batalia wojny polsko – bolszewickiej, pamiętanej jako „Cud na Wisłą”. W uroczystościach wziął udział Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, nadinspektor Jarosław Pasterski oraz poczet sztandarowy Lubuskiej Policji.
Święto Wojska Polskiego nawiązuje do najbardziej chlubnych tradycji i wydarzeń w dziejach polskiego oręża. Jest ono nie tylko symbolem, ale również możliwością oddania hołdu dla tych, którzy poświęcili swe życie walcząc za Ojczyznę. Ponad sto lat temu polscy żołnierze zatrzymali ofensywę Armii Czerwonej, co zmusiło ją do odwrotu. Zdaniem brytyjskiego polityka, pisarza i dyplomaty, Edgara Vincenta D’Abernona „Cud nad Wisłą” jest 18., najważniejszą bitwą, która zaważyła na losie ludzkości. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę oraz uniemożliwiła wojskom bolszewickim dotarcie do Niemiec i rozpętanie międzynarodowej rewolucji komunistycznej.
Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się w poniedziałek (15 sierpnia) w Gorzowie Wielkopolskim i Nowej Soli. Wzięli w nich udział żołnierze, władze państwowe i samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy. Lubuskich stróży prawa reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, nadinspektor Jarosław Pasterski wraz z pocztem sztandarowym Lubuskiej Policji. Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Później w kościele pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Nowej Soli rozpoczęła się uroczysta msza święta odprawiona przez biskupa Pawła Sochę w intencji Ojczyzny oraz wszystkich żołnierzy. Głównym miejscem tegorocznych obchodów był plac apelowy przy Alei Wolności w Nowej Soli, gdzie po południu rozpoczął się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego wręczono odznaczenia cywilne i wojskowe oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak podziękował żołnierzom za ich profesjonalizm, doskonałe wyszkolenie oraz aktywny, potwierdzony udziałem w misjach zagranicznych, wkład w stabilizację i zapewnienie pokoju na świecie. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego, a kompania honorowa żołnierzy oddała salwę honorową. Następnie przegrupowane pododdziały przedefilowały przed zebranymi gośćmi oraz mieszkańcami Nowej Soli przy udziale orkiestry wojskowej.
Po uroczystościach licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli obejrzeć prezentowany przez służby sprzęt. Wśród wojskowych karabinów i pojazdów, swoje stanowisko miała Lubuska Policja. Tu można było dowiedzieć się o działaniach profilaktycznych czy miejscach, w których należy szukać pomocy. Policjanci ruchu drogowego prezentowali symulator zderzeń oraz nowoczesny motocykl jaki posiadają na swoim wyposażeniu. Sporym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko antyterrorystów. Każdy mógł dokładnie obejrzeć sprzęt wykorzystywany przez Lubuską Policję oraz inne służby mundurowe.
sierżant sztabowy Karol Florczak
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim