Aktualności

Lafi i Dex już w Lubuskiej Policji

Data publikacji 04.08.2022

Lubuska Policja wzbogaciła się o kolejne dwa urocze ale przede wszystkim profesjonalne psy patrolowo-tropiące. To owczarki niemieckie, które w przyszłości będą wykorzystywane m.in. do działań poszukiwawczych, służby patrolowej oraz działań w pododdziałach zwartych. Ale teraz czeka je oraz ich przewodników 6-miesięczne szkolenie ze specjalistami z Zakładu Kynologii w Sułkowicach.

W Lubuskiej Policji w służbie wykorzystywanych jest 30 psów. Te szkolone są  w określonym kierunku i celu. Wśród nich mamy psy patrolowo-tropiące, do wyszukiwania zapachu narkotyków oraz materiałów pirotechnicznych. Jest też pies bojowy, których w całym kraju jest zaledwie pięć. Psy zakupione są w ramach doboru centralnego realizowanego przez Zakładu Kynologii w Sułkowicach. To właśnie w tym miejscu od wielu już lat do służby w Policji pod okiem ekspertów szkolone są psy służbowe. Te wraz ze swoimi policyjnymi przewodnikami odbywają 6-miesięczne szkolenie, podczas którego bardzo szczegółowo zapoznają się z tajnikami policyjnej misji i zadaniami, które po jego ukończeniu wspólnie będą musieli realizować. Są to równoprawni „gliniarze”, którzy w wielu przypadkach są niezastąpieni i ratują ludzkie życie. Potrafią błyskawicznie dogonić przestępcę, precyzyjnie wskazać drogę ucieczki lub miejsce jego ukrycia. Dlatego to zadania nie dla wszystkich. Nie każdy pies potrafi sprostać tym wyzwaniom nawet jeszcze podczas procesu kwalifikacji. Z reguły ten etap przechodzi jedynie 10% z nich. To jednoznacznie pokazuje wymagania, jakie są przed nimi stawiane. Zatem predyspozycje są skrupulatnie sprawdzane jeszcze przed zakupem czworonoga. Ale typowaniu poddawani są również sami przewodnicy. Tym procesem zajmuje się koordynator wojewódzki kynologii w Policji.

Taki kurs przebiega dwutorowo. Przewodnicy, zdobywają wiedzę teoretyczną z zakresu taktyki i techniki użycia psów, kynologii policyjnej i tresury oraz odbywają – pod okiem doświadczonych instruktorów – zajęcia z praktycznej tresury psów. Uczą się zasad właściwym szkoleniu, pielęgnacji ich podopiecznych oraz ich żywienia. Po 6-miesięcznym szkoleniu otrzymują stosowną atestację uprawniającą je do służby i charakteru wykonywanych zadań. Takie szkolenie rozpoczynają właśnie Lafi z przewodniczką starszym posterunkowym Sandrą Rybką z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz Dex z przewodnikiem sierżantem sztabowym Pawłem Siewierskim służącym w Zielonej Górze.

Za pół roku będą to dwa, świetnie funkcjonujące duety, rozumiejące się bez słów. W pełni gotowe do podejmowania najtrudniejszych misji i zadań. Już w przeszłości psy służące w Lubuskiej Policji pokazywały, że wcześniejsza selekcja nie była przypadkowa i ratowały ludzkie życie. Wierzymy, że Lafi i Dex również będą miały na koncie podobne osiągnięcia.

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • przewodniczka ze swoim psem
  • przewodnik ze swoim psem
  • przewodniczka ze swoim psem
Powrót na górę strony