Aktualności

Nie pozwolimy nikomu utonąć! Policyjni wodniacy dbają o bezpieczeństwo nad akwenami

Data publikacji 13.06.2022

Weekend oraz piękna pogoda zachęcają Lubuszan do przebywania nad wodą. Nie wszystkie osoby zdają sobie jednak sprawę, że niesie to ze sobą pewne ryzyko. Woda to żywioł, który w połączeniu z nieodpowiedzialnym zachowaniem może doprowadzić do tragedii. Aby do takich sytuacji nie dochodziło, policyjni wodniacy patrolują akweny i reagują na wszelkie niebezpieczne i ryzykowne zachowania.

W sobotni poranek (11 czerwca), wielu Lubuszan wyruszyło nad akweny, by wykorzystać wolne dni i piękną pogodę. Dla lubuskich policjantów oznaczało to czas ciężkiej pracy. Funkcjonariusze pełniący służbę z wykorzystaniem łodzi motorowej muszą mieć oczy szeroko otwarte i zwracać uwagę na każdą osobę, która weszła do wody, czy korzysta z wodnych środków transportu. Trzeba bowiem pamiętać, że mamy do czynienia z żywiołem, który w połączeniu z nieodpowiedzialnym zachowaniem może doprowadzić do tragedii. Wystarczy chwila nieuwagi, aby dobra zabawa zamieniła się w chwile grozy. Szczególnie ryzykowne jest przebywanie nad akwenami połączone ze spożywaniem alkoholu. Promile w organizmie powodują problemy z utrzymaniem równowagi, co grozi chociażby wpadnięciem z łodzi do wody. Osoba nietrzeźwa ma znacząco ograniczoną percepcję i w takiej sytuacji, może nie być w stanie samodzielnie wydostać się nad lustro wody.

W 2021 roku w województwie lubuskim utonęło 20 osób, z czego 12 w okresie wakacyjnym. Aby do takich tragedii nie dochodziło, niezbędna jest rozwaga osób przebywających nad wodą, ale także profesjonalna i skuteczna praca służb odpowiedzialnych za zapewnianie bezpieczeństwa nad akwenami. Na to gotowi są policyjni wodniacy, którzy podczas specjalistycznych szkoleń wielokrotnie ćwiczyli scenariusze rożnych sytuacji, gdzie zagrożone było ludzkie życie. W takich chwilach mundurowi muszą wykazać się profesjonalizmem i zadbać nie tylko o życie osoby tonącej, ale także o własne. Poza sprawnym działaniem, dla bezpieczeństwa nad akwenami istotne znaczenia ma także profilaktyka. Dlatego też, policjanci w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” podczas patrolu na łodzi, każdorazowo przypominają napotkanym osobom o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas przebywania nad jeziorem czy rzeką, a w szczególności o tym, aby:

- do kąpieli wybierać tylko miejsca strzeżone;

- będąc na kąpielisku, słuchać poleceń wydawanych przez ratownika;

- zadbać o bezpieczeństwo dzieci i nie pozostawiać ich bez opieki;

- nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności. Schłodzić stopniowo swój organizm, nie zapominając o okolicach serca, karku oraz twarzy;

- nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;

- nie skakać do wody w miejscach nieznanych, niesprawdzonych - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem kręgosłupa a nawet śmiercią;

- podczas wodnych zabaw nie spychać z pomostu, z materaca;

- przy użytkowaniu sprzętu wodnego (kajak, rower wodny, skuter) koniecznie zaopatrzyć się w kapok;

- nigdy nie wchodzić do wody bezpośrednio po jedzeniu, ani też z pustym żołądkiem;

- nigdy nie łączyć wypoczynku nad wodą z alkoholem;

- zwrócić uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował pomocy.

 

młodszy aspirant Mateusz Sławek

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • policjant obserwuje wędkarzy na łodzi
 • policjanci płyną łodzią
 • policjant sprawdza na łodzi dokumenty
 • policjant obserwuje osoby kąpiące się
 • policjant sprawdza dokumenty
 • policjant steruje łodzią
 • policjant na łodzi sprawdza dokumenty wędkarza
 • policjant trzyma karty wędkarskie
 • policjant obserwuje płynącą łódź
 • koło ratunkowe na łodzi
 • policyjne sygnały świetlne na radiowozie
 • policjant przygotowuje łódź

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.38 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony