Policyjne kontrole prędkości. Kierowcy jeżdżą wolniej
Policjanci ruchu drogowego codziennie pracują na rzecz bezpieczeństwa kierujących. Widać, że nowy taryfikator i wyższe mandaty mogą mieć wpływ na prędkość, z jaką poruszają się kierujący. Pracy jednak funkcjonariuszom nie brakuje, bo nadal spora grupa kierowców prędkość przekracza, powodując zagrożenie. Niektórzy decydują się na zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym, tracą prawo jazdy, a ich sprawa może nawet zakończyć się w sądzie.
Gorzowscy policjanci wydziału ruchu drogowego codziennie zaangażowani są w działania na rzecz bezpieczeństwa. Z komendy wyjeżdżają patrole w nieoznakowanych radiowozach z videorejestratoreem na pokładzie. Funkcjonariusze wyposażeni są także w ręczne mierniki prędkości i pojawiają się na gorzowskich ulicach, gdzie kierowcy pozwalają sobie na zbyt szybką jazdę. Widać jednak, że wielu kierowców postanowiło ściągnąć nogę z gazu, co może być rezultatem nowego taryfikatora i wysokich mandatów.
W pierwszym kwartale obecnego roku, w porównaniu do tego samego okresu w roku 2021, mniej jest przypadków przekroczenia prędkości (1760-2021 rok, 1460-2022 rok). Nie oznacza to jednak, że policjantom brakuje pracy. Codziennie, tylko za przekroczenie predkości, zatrzymywanych jest średnio 16 kierowców. To duża grupa osób, która lekceważy przepisy. Dlatego mundurowi z jeszcze większą determinacją realizują zadania, by poprawiać bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policjanci regularnie kontrolują prędkość kierowców na różnych ulicach Gorzowa Wielkopolskiego i w jego okolicach. To także miejsca wskazywane przez samych mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Sugestie społeczeństwa są dla policjantów bardzo ważne. Po ilości zgłoszeń widać, że wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczna jest zbyt szybka jazda.
Pojedyncze przypadki kierowców, zatrzymywanych zwłaszcza przez grupę SPEED potwierdzają, że patrole ruchu drogowego na ulicach Gorzowa i w jego okolicach są niezbędne. Działania, podczas których policjanci skupiają się na prędkości, są często realizowane, bo od lat zbyt szybka jazda jest powodem wielu drogowych tragedii. Funkcjonariusze nie odpuszczają i w razie konieczności sięgają nie tylko po bloczki mandatowe, ale także kierują wnioski do sądu, który w ramach własnych kompetencji może nałożyć wyższą grzywnę.
podkom.Grzegorz Jaroszewicz
Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wlkp.