Pomoc prawna dla uchodźców- inicjują ją policjanci
Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka KWP w Gorzowie Wlkp. aktywnie włączył się w działania pomocowe na rzecz osób uciekających przed skutkami wojny w Ukrainie. Obok pomocy prawnej i materialnej istotne jest, by potrzebujący mogli liczyć na wsparcie i przychylny odbiór społeczny.
Dzięki zaangażowaniu policjantek z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. osoby z Ukrainy, trafiające do miejsc zakwaterowania na terenie Gorzowa i okolic, mogą liczyć na wyjątkową życzliwość. Policjantki z KMP odwiedzają uchodźców niemal każdego dnia, niosąc im wsparcie i pomoc. W działaniach tych towarzyszył im również Zespół do spraw Ochrony Praw Człowieka KWP w Gorzowie Wlkp.
Jak podkreśla specjalista Zespołu, Katarzyna Komorowska, „czytać i słuchać o pomocy to jedno, a nieść ją bezpośrednio to zupełnie inna wartość”. Mundurowi wspólnie odwiedzili kilka miejsc pobytu obywateli Ukrainy na terenie miasta. „Wszędzie tam sprawdzamy czy przebywające w przygotowanych miejscach osoby mają dostęp do niezbędnych informacji, a ich bezpieczeństwu nic nie zagraża” – tłumaczą nadkom. Magdalena Ziętek oraz asp. Agata Kądziołka z gorzowskiej KMP.
„Warto podkreślić, że obok pomocy prawnej i materialnej istotne jest by potrzebujący mogli liczyć na przychylny odbiór społeczny” – wskazuje podinsp. Sławomir Konieczny, Pełnomocnik KWP ds. Ochrony Praw Człowieka. Istotny wymiar w tym przypadku będzie miało to, w jaki sposób wypowiadamy się na temat uchodźców i jakimi zwrotami się posługujemy. Ważna będzie akcentowanie, że pomoc kierowana jest do osób uciekających przed okrucieństwem toczącej się w Ukrainie wojny. Równie istotne jest unikanie stwierdzeń dalekich od przyjętych norm i praw człowieka. Musimy podkreślać, że przybywające do nas osoby zmuszone zostały do takiego działania na skutek przemocy i agresji, a działanie ich dyktowane jest koniecznością ochrona życia ich samych oraz ich rodzin.
podinspektor Sławomir Konieczny
Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim
do spraw Ochrony Praw Człowieka