19 poszukiwanych listami gończymi
Zielonogórscy policjanci z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób w kwietniu zakończyli 63 sprawy poszukiwawcze – zatrzymanych zostało 19 osób poszukiwanych listami gończymi. Wśród nich poszukiwany 4 listami Rafał Z., który ma do odbycia karę 4,5 roku więzienia za oszustwa, fałszerstwa i kradzieże.
Jednym z pracochłonnych i żmudnych zadań policji jest poszukiwanie osób. Prowadzone sprawy poszukiwawcze dotyczą zarówno osób zaginionych jak i takich za którymi został wydany list gończy. Wiele spraw dotyczy poszukiwania osób w celu ustalenia ich miejsca pobytu – np. wtedy gdy nie poinformowali sądu czy prokuratury o zmianie miejsca zamieszkania. Zielonogórski Zespół Poszukiwań i Identyfikacji Osób prowadzi w ciągu roku poszukiwania około 100 osób zaginionych i 300 poszukiwanych przez sądy, prokuratury czy inne jednostki policji. Kilkadziesiąt spraw poszukiwawczych toczy się od kilku lat, głównie z powodu wyjazdu poszukiwanej osoby za granicę. W kwietniu br. poszukiwania prowadzone przez zielonogórskich policjantów pozwoliły na zakończenie 63 spraw. Wśród nich aż 19 dotyczyło osób poszukiwanych listami gończymi przez sądy i prokuratury.
Dzięki współpracy policji z innymi służbami, wiele osób zostaje odnalezionych i zatrzymanych w okolicznościach dla nich samych zaskakujących. Tak było z zatrzymaniem 32-letniego Rafała Z., który ukrywał się za granicą od września ubiegłego roku. Został ujęty w ubiegłym tygodniu przez patrol Straży Granicznej. Pogranicznicy zatrzymali do kontroli samochód, którym Rafał Z. podróżował do Niemiec i sprawdzili dokładnie dane pasażerów. Po uzyskaniu informacji o poszukiwaniu Rafała Z. listami gończymi zatrzymali go i przekazali policjantom, którzy przewieźli poszukiwanego do Aresztu Śledczego w Zielonej Górze. 32-latek ma do odbycia karę 4,5 roku więzienia za popełnione kradzieże, fałszerstwa i oszustwa.
Często policjanci mają do czynienia z bardzo trudnymi i zawiłymi sprawami, czasem muszą podejmować niełatwe decyzje – jak np. w sytuacji kiedy rodzina poszukuje dorosłej osoby, a ona mówi policjantom, że nie chce kontaktu ze swoimi bliskimi. Policjanci mogą jedynie przekazać rodzinie informację, że odnaleźli zaginionego – ale nie wolno im przekazywać żadnych danych umożliwiających odnalezienie osoby wbrew jej woli. Są również takie sprawy, w których profesjonalne zachowanie policjantów pomaga uniknąć osobom poszukiwanym poważnych konsekwencji. Tak jak odnaleziona przez zielonogórskich policjantów samotna matka dwójki dzieci, którą sąd poszukiwał listem gończym, bo nie poinformowała o zmianie swojego adresu. Zgodnie z poleceniem sądu policjanci powinni odwieźć poszukiwaną do aresztu. Policjanci jednak pomogli kobiecie i pojechali z zatrzymaną do sądu, gdzie sędzia prowadzący sprawę po rozmowie z poszukiwaną zmienił swoją decyzję – mogła wrócić bezpiecznie do domu do swoich dzieci.
podinsp. Małgorzata Barska
KMP Zielona Góra