LUBUSKA POLICJA WŁĄCZA SIĘ W OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2022
8 lutego 2022 r. obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) pod hasłem „Działajmy razem!”. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie, a także świadomości użytkowników Internetu w zakresie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Sieci oraz odpowiedzialności karnej za przestępstwa cyberprzemocowe Policja Lubuska włącza się w obchody DBI 2022.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W ramach obchodów DBI Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. przygotował Quiz dla młodzieży dot. przeciwdziałania cyberprzemocy „Myślisz, że jesteś bezpieczny w internecie? Sprawdź się!”.
Quiz składa się z 15 pytań. W każdym pytaniu należy wybrać tylko jedną odpowiedź, po zakończeniu quizu kliknąć "Wyślij" i "Pokaż wynik". Pod każdą odpowiedzią znajduje się komentarz, który warto przeczytać, aby dowiedzieć się więcej, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w Internecie.
Quiz jest anonimowy, co oznacza, że organizator quizu nie będzie posiadał danych osobowych ani adresu e-mail osoby rozwiązującej quiz. Odpowiedzi zostaną wysłane do organizatora tylko w formie danych statystycznych, tzn. liczba odpowiedzi prawidłowych i nieprawidłowych na poszczególne pytania. QUIZ PRZEZNACZONY JEST DLA MŁODZIEŻY W WIEKU POWYŻEJ 15 LAT. W quizie znajdują się "przerywniki" - MEM-y, stworzone przez młodzież woj. lubuskiego w ramach Konkursu na MEM profilaktyczny dot. przeciwdziałania cyberprzemocy, zorganizowany w 2021 roku przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.
Aby rozpocząć quiz kliknij poniżej:
lub kliknij w zakładkę „Myślisz, że jesteś bezpieczny w internecie? Sprawdź się! Quiz dla młodzieży”
Natomiast młodsze dzieci mogą sprawdzić znajomość zasad bezpieczeństwa w internecie w quizie dla dzieci „Czy jesteś bezpieczny w internecie?”. Quiz przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 10 do 14 lat. Jeśli dziecko ma mniej lub więcej lat, również może go rozwiązać i przekonać się, czy odpowie prawidłowo na wszystkie pytania. Quiz składa się z 10 pytań. W każdym pytaniu należy wybrać tylko jedną odpowiedź. Po zakończeniu quizu należy kliknąć "Wyślij" i "Pokaż wynik". Od razu pojawi się podsumowanie, na które pytanie dziecko odpowiedziało prawidłowo, a na które nieprawidłowo. Pod każdą odpowiedzią (prawidłową i nieprawidłową) znajduje się komentarz o charakterze edukacyjnym. Warto go przeczytać, aby utrwalić lub uzupełnić wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w internecie. Treści zawarte w komentarzach mogą być też być początkiem Twojej rozmowy z dzieckiem o zapobieganiu cyberprzemocy.
Aby rozpocząć quiz kliknij poniżej:
lub kliknij w zakładkę „QUIZ. Czy jesteś bezpieczny w internecie? SPRAWDŹ”
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zasadach bezpieczeństwa Twojego dziecka w Internecie lub skorzystać z pomocy specjalistów, wejdź na poniższe strony internetowe:
https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne.html
JAK RADZIĆ SOBIE Z CYBEPRZEMOCĄ?
1. POROZMAWIAJ Z BLISKĄ CI OSOBĄ – POSZUKAJ WSPARCIA I POMOCY. Rozmowa z przyjacielem bądź zaufaną osobą dorosłą pomoże Ci zapanować nad emocjami i poczuć się lepiej. Omówienie problemu z różnych perspektyw może w wielu przypadkach pomóc Ci ochłonąć i na spokojnie zaplanować kolejne działania.
2. ZACHOWAJ DOWODY. Zanim podejmiesz próby usunięcia obraźliwych wiadomości - pamiętaj, że są ważnym dowodem nękania. Zabezpiecz dowody w postaci wydruków lub screenshota (zrzut ekranu).
3. ZGŁOŚ INCYDENT. Zwróć się o pomoc do rodziców lub innej zaufanej osoby dorosłej (wychowawcy, pedagoga szkolnego, dyrektora). Pomogą Ci rozwiązać problem i udzielą wsparcia. Skorzystaj z telefonu zaufania 116 111. Jeśli czujesz się zagrożony powiadom policję (cyberprzemoc w świetle prawa jest czynnością karalną)
4. PROWADŹ ROZMOWĘ NA SWOICH ZASADACH - NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ
W SPIRALĘ AGRESJI. Zachowanie cyberprzemocowe to próba dominacji - nie daj się. To kim jesteś i jak się postrzegasz zależy tylko od Ciebie. Nie pozwól się sprowokować. Zaskocz agresora przyjaznym nastawieniem - to może zmienić ciąg wydarzeń.
5. ODETNIJ SIĘ OD AGRESORA. Na wielu portalach społecznościowych możesz zablokować osobę, która Cię prześladuje. Także telefony posiadają funkcję blokowania innych numerów. Możesz również zgłosić się z prośbą do administratora o usunięcie obraźliwych treści lub fałszywego konta - pamiętając aby najpierw zapisać dowody nękania.
Źródło: www.saferinternet.pl
Opracowanie:
podinsp. Anna Księżak-Nowak
Wydz. Prewencji
KWP w Gorzowie Wlkp.