Jesteśmy dla społeczeństwa 24 godziny na dobę - policjant w dniu wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierującego
Starszy sierżant Mateusz Garstka udowodnił, że policjantem jest się cały czas. Wracając do domu, w dniu wolnym od służby, zauważył podejrzanie zachowującego się kierowcę mazdy. Po zatrzymaniu się na jednej ze stacji paliw policjant podszedł do kierującego i wyczuł od niego silną woń alkoholu. Mężczyzna próbował jeszcze uruchomić pojazd, ale starszy sierżant Mateusz Garstka szybko wyciągnął kluczyki ze stacyjki i przekazał kierowcę przybyłym na miejsce gorzowskim policjantom. Jak się okazało 59-letni kierowca mazdy był nietrzeźwy – alkomat wskazał półtora promila alkoholu w jego organizmie.
W niedzielny wieczór (6 lutego) policjant Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim - starszy sierżant Mateusz Garstka - wracał autem z spotkania rodzinnego do domu. Na jednej z ulic gorzowskich ulic zauważył podejrzanie jadącą osobową mazdę. Kierujący tego pojazdu w niekontrolowany sposób zjeżdżał od lewej do prawej strony, od krawędzi do środka jezdni. Gdy auto zjechało na stację paliw i zatrzymało się na parkingu policjant podszedł w kierunku pojazdu, sprawdzić czy kierowca nie potrzebuje pomocy. Gdy otworzył drzwi, wyczuł od znajdującego się w środku kierowcy silną woń alkoholu. Mężczyzna mówił w sposób bełkotliwy, a w pewnej chwili zaczął próbować uruchomić auto. Widząc to, starszy sierżant Mateusz Garstka natychmiast wyciągnął kluczyki ze stacyjki i powiadomił o całym zdarzeniu dyżurnego Policji. Przybyli na miejsce gorzowscy policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierowcy mazdy. Jak się okazało 59-letni mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego miał w swoim organizmie ponad półtora promila alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano uprawnienia do kierowania pojazdami i przewieziono do komendy Policji celem przeprowadzenia dalszych czynności procesowych. 59-latek za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Zgodnie z kodeksem karnym, za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.
Lubuscy policjanci każdego dnia udowadniają, że służba w Policji to nie zwykła praca. To misja – służba społeczeństwu i przede wszystkim gotowość, by o każdej porze dnia i nocy móc zareagować. Niezależnie, czy jesteśmy na służbie czy mamy wolny dzień. Reagujemy na łamanie prawa, porządku publicznego, ratujemy ludzkie życie – często z narażeniem własnego. Mimo licznych apeli, działań profilaktycznych i prewencyjnych niestety wciąż są osoby, które będąc pod wpływem alkoholu wsiadają za kierownicę samochodu. Są zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla pozostałych użytkowników drogi – innych kierowców, rowerzystów czy osób pieszych.
podkomisarz Maciej Kimet
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim