Aktualności

74-latek stracił ponad 30 tysięcy złotych... Oszuści zakładają różne maski, poszkodowani tracą oszczędności życia

Data publikacji 31.01.2022

W powiecie świebodzińskim oszust zadzwonił na telefon stacjonarny i wykorzystał schemat wypadku drogowego, którego sprawcą miał być syn poszkodowanego 74-latka. W trakcie trwania rozmowy do mieszkania przyjechał mężczyzna, któremu przekazano 30 tysięcy, na rzekome zwolnienie syna. Przypominamy: policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im jakichkolwiek pieniędzy ani nie angażują postronnych osób do przeprowadzania „akcji” policyjnych. To mechanizm działania oszustów, dlatego w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby oszustwa jak najszybciej poinformujmy Policję o zaistniałej sytuacji.

Niestety pomimo licznych apeli policjantów, wciąż na terenie województwa lubuskiego dochodzi do oszustw związanych z podawaniem się za policjanta, oficera, wnuczka czy innej osoby.  Schemat działania oszustów polega na wprowadzeniu człowieka w stres,  na przykład informując o tragicznym zdarzeniu z udziałem bliskiej osoby. W emocjach, niestety, często starsi ludzie nie myślą racjonalnie i zrozumienie, iż zostało się oszukanym, przychodzi zbyt późno. Oszuści zazwyczaj działają dwutorowo. Jedna osoba prowadzi rozmowę i nie dopuszcza do jej przerwania. W takim przypadku „ofiara” może spróbować kontaktu z bliską osobą, która ma się znajdować w trudnej sytuacji lub „ochłonąć” i nabrać podejrzeń. Buduje także stałe napięcie i oświadcza, że decyzja musi być podjęta pilnie, czyli bez jej przemyślenia. W tym czasie, po uzyskaniu zgody do mieszkania przyjeżdża druga osoba, podająca się właśnie za policjanta, by odebrać pieniądze.

Tak też było w przypadku zdarzenia w powiecie świebodzińskim. W rozmowie telefonicznej kobieta oświadczyła, że syn poszkodowanego spowodował wypadek i by odpowiadał z wolnej stopy, musi pilnie wpłacić 30 tysięcy złotych albo pójdzie do więzienia. Do mieszkania mężczyzny po uzyskaniu jego zgody przyjechał fałszywy policjant i odebrał gotówkę. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka oraz mówienie osobom starszym o tym jak działają i co mogą w takich przypadkach służby, oraz o schematach działania oszustów.

Zawsze, w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby popełnienia oszustwa przez osoby odwiedzające nasze mieszkanie czy dom lub dzwoniące na numer naszego telefonu starajmy się jak najszybciej powiadomić Policję o zaistniałej sytuacji i naszych przypuszczeniach. Dzięki szybkiej reakcji policjanci od razu będą mogli przystąpić do działania.

 

aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

 

  • Banknoty 200-złotowe.
  • Lusterko wsteczne w samochodzie, na którym widać twarz mężczyzny w okularach.
  • Starsza kobieta podczas przeliczania pieniędzy.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 25.79 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony