Aktualności

Hejtujesz? Nie, dziękuję. Policjanci i młodzież wspólnie przeciwko cyberzagrożeniom

Data publikacji 21.01.2022

Hejt to obraźliwy lub agresywny komentarz zamieszczony w Internecie, przy czym słowo Internet jest tutaj kluczowe. To właśnie w cyberprzestrzeni narodziło się zjawisko „nienawidzenia”. Bez wątpienia najbardziej narażoną grupą są młodzi ludzie. Lubuscy policjanci dokładają wszelkich starań, aby ich ochronić. Działania profilaktyczne są w tej materii kluczowe. Rozmawiamy, tłumaczymy, ostrzegamy.

Nie skłamię, jeśli napiszę, że zdecydowana większość z nas bezpośrednio lub pośrednio dotknęła tematu tak zwanego hejtu. Jak najprościej wytłumaczyć czym jest to zjawisko? Zacznijmy od nazwy, pochodzi ona od angielskiego słowa hate, które oznacza nienawidzić. Według Słownika Języka Polskiego, hejt to obraźliwy lub agresywny komentarz zamieszczony w Internecie, przy czym słowo Internet jest tutaj kluczowe. To właśnie w cyberprzestrzeni narodziło się zjawisko „nienawidzenia”. Sieć daje nam złudne poczucie anonimowości, sprawia, że chętniej zabieramy głos w dyskusjach, komentujemy i wyrażamy własne poglądy. Problem w tym, że tak bardzo zachłysnęliśmy się wolnością w sieci, że gdzieś po drodze zgubiliśmy szacunek do drugiego człowieka i odpowiedzialność za wypowiadane – pisane słowa. Dlaczego tak łatwo przychodzi nam obrażanie, deprymowanie innych? Czy wtedy sami czujemy się lepiej? Może źródło naszej frustracji jest zupełnie gdzie inaczej, aniżeli w komentowanej treści. Człowiek spełniony, szczęśliwy nie marnuje czasu na sprawianie przykrości innym. Jest zbyt zajęty swoimi obowiązkami, pasjami, marzeniami. Drogi hejterze, niezależenie od Twojego wieku, płci, sytuacji rodzinnej, materialnej jest mi Ciebie po prostu szkoda. Musisz by naprawdę nieszczęśliwym człowiekiem, skoro sprawianie przykrości innym daje Ci satysfakcję. Hejtujesz? Nie, dziękuję.

Powyższy tekst, to tylko urywek rozważań, które lubuscy policjanci podejmują podczas spotkań z młodzieżą i dziećmi, bo to właśnie oni są najbardziej narażeni na hejt i jego skutki. Przeciętny nastolatek spędza w Internecie ponad cztery godziny dziennie. Ponad 90 procent młodych ludzi przyznaje się do posiadania profilu społecznościowego. Jednym słowem, spora część ich życia toczy się w sieci. Policjanci, na każdym kroku uczulają, ostrzegają i tłumaczą, że Internet jest miejscem publicznym, w którym obowiązują takie same zasady i to samo prawo, co w życiu realnym. W tym aspekcie podejmowane przez mundurowych działania profilaktyczne są niezwykle ważne.

 

starszy sierżant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Powrót na górę strony