Aktualności

Jedno auto – dwoje nietrzeźwych kierujących!

Data publikacji 19.01.2022

25-latka oraz 26-latek na przemian prowadzili pojazd. Ona miała blisko 2 promile, on prawie 1,4 promila alkoholu. Sposób jazdy wzbudził zaniepokojenie świadków, którzy wezwali na miejsce policję. Dzień później, kolejna młoda kobieta, 26 latka została zatrzymana prowadząc pojazd, z blisko 2 promilami alkoholu w wydychanym powietrzu.

Pomimo, że temat nietrzeźwych kierujących jest podejmowany zarówno przez służby jak i prasę bardzo często, a kary za przestępstwo jakim jest kierowanie w stanie nietrzeźwości są bardzo surowe, to nadal zatrzymywanych jest sporo osób, które decydują się wsiąść za kierownicę pomimo wcześniej spożywanego alkoholu.

W Świebodzinie, 16 stycznia tuż przed godziną szóstą rano, patrol interwencyjny został wezwany do awanturujących się osób. Uczestnicy interwencji byli pod wpływem alkoholu. Następnie przed godziną 9:00 przechodnie poinformowali policję, że młoda kobieta prowadząc pojazd uderzyła w krawężnik, a po chwili przesiadła się z pasażerem, który pojechał dalej i zatrzymał się na parkingu. Chwilę później na miejsce dotarli funkcjonariusze. Świadkowie wskazali zarówno pojazd jak i osoby nim kierujące. To byli uczestnicy poprzedniej interwencji. Jak się okazało w trakcie wykonywania czynności kobieta miała około 2 promili alkoholu w wydychanym powietrzu, a mężczyzna, który przesiadł się za kierownicę, blisko 1,4 promila w wydychanym powietrzu. Ponadto kierująca 25-latka nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdem. Obojgu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, minimum 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów, kara grzywny oraz obowiązek wpłaty po 5 tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Poszkodowanym.

Taka sama kara grozi również 26-latce, która dzień później (17 stycznia), kierowała pojazdem mając również, blisko 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Pamiętajmy, że pod wpływem alkoholu zmienia się nasz czas reakcji, obniża się skupienie, postrzeganie zagrożeń, jak i jesteśmy bardziej skłonni do brawurowych zachowań. To wszystko stwarza nie tylko realne zagrożenie dla nas, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu, bo na drodze nie jesteśmy sami. Możemy spowodować zdarzenie drogowe, w którym odbierzemy komuś życie, a wielu innym odbierzemy rodzica, rodzeństwo, ukochaną osobę lub przyjaciela – zmieniając ich życie na zawsze.

 

aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

Powrót na górę strony