Aktualności

Zablokuj nienawiść w sieci, zachowaj czujność

Data publikacji 23.12.2021

Internet daje społeczeństwu wiele możliwości w każdej sferze życia, niestety również w tej negatywnej. Czasami spotykamy się z objawami cyberprzemocy związanej ze świadomym i wrogim zachowaniem osoby lub grupy osób, których celem jest krzywdzenie innych. Do zwalczania cyberprzestępczości policjanci wykorzystują najnowocześniejsze techniki informatyczne, by skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom ciemnej strony internetu.

Jednym z ważniejszych aspektów związanych z  cyberprzemocą w sieci jest to, aby  nie dawać upustu swoim emocjom. Obraźliwy komentarz, publikowanie filmów i zdjęć bez zgody na udostępnienie wizerunku czy wręcz uporczywe nękanie to częste obrazy internetowego świata. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż istnieje bardzo cienka granica pomiędzy kiepskim żartem, który w efekcie może stać się obraźliwy, a hejtem. Jedną z podstawowych metod walki z hejtem w sieci jest akceptacja lub ignorowanie zamieszczonych w nim treści, a w skrajnych przypadkach poinformowanie odpowiednich  służb o swoich obawach. Poza powszechnymi zjawiskami cyberprzemocy można również wyodrębnić te bardziej niebezpieczne, jak na przykład kradzież tożsamości w sieci. Dzięki takiej formie przestępcy wykorzystują metody, by osiągnąć korzyść majątkową poprzez wprowadzenie swojego rozmówcy w błąd, na przykład poprzez prośbę o pożyczkę czy wysłanie złośliwych linków, które mogą umożliwić włamanie się na konta bankowe wytypowanej ofiary.

W obronie tych wszystkich wartości i norm stoją przepisy prawa, które wskazują możliwości prawne, które wykorzystane jest do walki z przestępcami. Poza drogą postępowania cywilnego należy podkreślić, że sprawców przestępstw obowiązuje również prawo karne, które w sposób bezwzględny wykazuje normy współżycia społecznego oraz konsekwencje jego nieprzestrzegania.   Policjanci specjalizujący się z walką z cyberprzestępczością na co dzień analizują i monitorują treści zamieszczenie w sieci. Ponadto z wyjątkowym pietyzmem i skutecznością podchodzą do analizy każdej ze spraw związanej z przestępczością internetową, jednak to często od naszego postępowania zależy nasze bezpieczeństwo w sieci.

Przestrzegaj kilku podstawowych zasad:

  • zastanów się zanim odpowiesz na hejterski komentarz
  • nie odpowiadaj agresją na agresję
  • nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj pod wpływem chwili
  • nie publikuj w sieci zdjęć czy filmów przedstawiających osoby, które nie wyraziły na to zgody
  • nie otwieraj podejrzanych wiadomości
  • dbaj o swoją prywatność w portalach społecznościowych.

 

Sierżant sztabowy Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Powrót na górę strony