Aktualności

To mały element o wielkim znaczeniu. Noś odblaski i bądź bezpieczny!

Data publikacji 19.11.2021

Co roku na polskich drogach dochodzi do ponad pięciu tysięcy wypadków, w których ofiarami są piesi. Szczególnie narażeni są oni w porze jesienno-zimowej, gdy na drogach często widoczność jest znacznie ograniczona. Ich bezpieczeństwo mogą poprawić odblaski, do których noszenia zachęcają lubuscy policjanci. Funkcjonariusze podczas działań rozdają niechronionym użytkownikom dróg te małe, ale niezwykle ważne elementy, które często ratują ludzie życie.

Obecna aura nie sprzyja bezpieczeństwu na drodze. Zmrok panujący przez znaczną część dnia, opady atmosferyczne, mgła oraz osoby piesze ubrane najczęściej w ciemną odzież to codzienny obraz lubuskich ulic. Dlatego tak ważnym elementem w tym czasie są odblaski, o których lubuscy policjanci cyklicznie przypominają. Zwykła opaska lub mały element odbijający światło na pewno pozwolą czuć się bezpieczniej na drodze. To „drobiazg”, który daje kierowcy dużą szansę na zauważenie pieszych i szybką oraz skuteczną reakcje. Warto pamiętać, że pieszy bez odblasków w porze wieczorowo nocnej, a także przy panujących obecnie złych warunkach atmosferycznych jest widoczny dla kierowcy zaledwie z około 30 metrów. To daje mu tylko sekundę na reakcję i próbę ominięcia. Ten czas jest najczęściej niewystarczający i może wtedy dojść do tragedii. Piesi muszą zatem zadbać o swoje bezpieczeństwo. Korzystając z odblasków dają oni szansę osobie kierującej pojazdem na zauważenie ich nawet z 200 metrów. Chociaż obowiązujące przepisy nakładają na pieszych obowiązek używania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, to warto także zaopatrzyć się w nie przemieszczając się po ulicach miast czy wsi.

To samo dotyczy rowerzystów oraz osób korzystających z hulajnóg, których przybywa na lubuskich drogach. Pomimo obowiązkowego oświetlenia w barwie białej i czerwonej, dodatkowy element odblaskowy na ubraniu będzie działał na plus w kontekście widoczności. Piesi oraz rowerzyści to niechronieni użytkownicy dróg, którzy w kontakcie z pojazdem mają bardzo małe szanse na wyjście ze zdarzenia bez szwanku. Warto więc robić wszystko, aby być widocznym i co za tym idzie - bezpiecznym.

 

Opracował: starszy sierżant Karol Florczak

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • policjant zakłada odblaskową opaskę pieszemu
 • obrazek ilustrujący jaki jest czas hamowania pojazdy kiedy pieszy posiada odblaski oraz bez nich
 • czapka policyjna na kokpicie radiowozu obok odblasków
 • osoby z odblaskami w porze nocnej na drodze
 • osoba w ciemnym ubraniu przechodząca przez przejście dla pieszych oraz nadjeżdżający samochód
 • osoba z opaską odblaskową na ręce
 • opaski odblaskowe z napisem policja wręczane pieszym
 • policjant zakłada pieszemu opaskę odblaskową
 • opaska z napisem policja na przedramieniu osoby pieszej
 • opaski odblaskowe
 • policjant wręcza opaskę rowerzyście a on zakłada ją na ramę roweru
 • policjanci jadący w radiowozie z rowerzystą
Powrót na górę strony