Aktualności

Policja i Lasy Państwowe stawiają na edukację w trosce o bezpieczeństwo grzybiarzy

Data publikacji 20.10.2021

Jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo grzybiarzy? Przede wszystkim edukować! Właśnie taki cel postawiła sobie Policja i Lasy Państwowe. W pierwszym kroku zaprosiliśmy do współpracy media, aby jak najszerzej nagłośnić problem. Krok drugi to cykl spotkań profilaktycznych skierowanych przede wszystkim do osób starszych. Jak pokazuje samo życie, to właśnie seniorzy są grupą najbardziej narażoną na zagubienie się w lesie.

Nawet 50 poszukiwań grzybiarzy rocznie. Ta liczba to 50 różnych historii przepełnionych obawą rodzin o zdrowie i życie najbliższej osoby. To również 50 akcji poszukiwawczych, w które każdorazowo zaangażowani są policjanci, leśnicy i strażacy. Te dane dotyczą tylko samego województwa lubuskiego. W skali kraju problem ten jeszcze bardziej przybiera na sile. Jakie są fakty? W znakomitej większości akcje poszukiwawcze dotyczą osób starszych, które wybrały się na grzybobranie. Początek każdej historii jest bardzo podobny. Pan lub Pani udają się do lasu – przecież nie jest to ich pierwszy raz. Uważają, że znają go jak własną kieszeń. Wypad ma być szybki – kilka kurek, podgrzybków i prawdziwków do jesiennych przetworów. Nie informują bliskich, że wychodzą. Nie biorą ze sobą telefonu. Nie zabierają również niczego do picia i jedzenia. Po jakimś czasie Pan lub Pani odrywają wzrok od leśnego runa i nie widzą już swojego roweru. Zaczynają panikować, gorączkowo szukając drogi powrotnej. Coraz bardziej błądzą w lesie, który jeszcze przed chwilą był im tak dobrze znany. Zapada zmrok, robi się coraz chłodniej. Rodzina orientuje się, że seniora nie ma w domu. Zaniepokojeni informują Policję o zaginięciu. Funkcjonariusze starają się złożyć w logiczną całość szczątki informacji. Zwracają się o wsparcie leśników, nierzadko strażaków. Po kilku godzinach przeczesywania lasu udaje się odnaleźć wyczerpanego seniora. W asyście policjantów szczęśliwie wraca do domu. Niestety, nie każda taka historia kończy się dobrze.

Kluczowa jest tutaj świadomość zagrożenia samych seniorów. Jako Policja, naszym celem jest przede wszystkim przeciwdziałać. Mając na względzie to, jak ważnym jest dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców postanowiliśmy jeszcze bardziej zintensyfikować naszą współpracę z Lasami Państwowymi. Sulęcińska Policja i Nadleśnictwo Sulęcin stawiają na edukację. Rozpoczęliśmy nagraniem profilaktycznego materiału prasowego, który wyemitowany został przez TVP3 Gorzów w Informacjach Lubuskich. Link do reportażu.

Kolejno, jeszcze do końca grudnia planujemy spotkania edukacyjne z seniorami. Przyszły rok, to z kolei pomysł zorganizowania zajęć w terenie, nie tylko na osób starszych, ale również dzieci i młodzieży.

 

starszy sierżant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Powrót na górę strony