Ćwiczenia EGIDA-21 w Lubuskiej Policji
W wybranych jednostkach organizacyjnych Policji w niedzielę (17 października) przeprowadzone zostały ćwiczenia pod kryptonimem EGIDA-21. Także w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim punktualnie o godzinie 7 rano stawiły się osoby, posiadające przydziały organizacyjno - mobilizacyjne do służby w jednostkach zmilitaryzowanych Policji. Ćwiczenia miały charakter zajęć szkoleniowych - teoretycznych i praktycznych - w trakcie których rezerwiści doskonalili wiedzę z zakresu przepisów prawa, strzelectwa, pierwszej pomocy przedmedycznej, ochrony informacji niejawnych oraz obrony cywilnej.
W niedzielny poranek (17 października), punktualnie o godzinie 7 rano rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem EGIDA-21, które w tym roku były przeprowadzane na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. EGIDA-21 jest przedsięwzięciem z zakresu przygotowań obronnych w Policji. Te ma na celu sprawdzenie założeń planistycznych dotyczących rozbudowy struktury organizacyjnej w procesie powoływania osób do odbycia ćwiczeń w jednostkach organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji. Ćwiczenia takie stanowią istotny element sytemu doskonalenia działań Policji w obszarze obronności i bezpieczeństwa Państwa. Przedsięwzięcie charakter zajęć szkoleniowych - teoretycznych i praktycznych - w trakcie których rezerwiści doskonalili wiedzę z zakresu przepisów prawa, strzelectwa, pierwszej pomocy przedmedycznej, ochrony informacji niejawnych oraz obrony cywilnej.
Podstawą prawną przeprowadzenia ćwiczeń jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie określenia liczby osób powoływanych w 2021 roku do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji oraz decyzje Komendanta Głównego Policji w sprawie organizacji, przygotowania i przeprowadzenia ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-21”. Jest to kolejne powołanie, a Policja w zakresie liczby corocznych powołań osób (rezerw osobowych) do odbycia ćwiczeń jest drugą, po Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, formacją w skali państwa. Za koordynację ćwiczenia odpowiada Komenda Główna Policji, komendy wojewódzkie Policji oraz szkoły Policji.
Głównym założeniem ćwiczenia jest praktyczne sprawdzenie przyjętych założeń i rozwiązań planistycznych związanych z powoływaniem osób (rezerw osobowych) do jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji, organizacji procesu szkolenia oraz płynności przepływu informacji na linii komend miejskich, powiatowych, wojewódzkich i Komendy Główne Policji. Obserwatorami ćwiczenia poza przedstawicielami Komendy Głównej Policji są przedstawiciele Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Departamentu Strategii i Planowania Obronnego Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także jednostek organizacyjnych Policji. Źródłem finansowania ćwiczenia są środki Ministra Obrony Narodowej przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2021 - 2035.
podkomisarz Maciej Kimet
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Źródło: Komenda Główna Policji
Pliki do pobrania
-
Deskrypcja tekstowa filmu
224.64 KB
-
Audiodeskrypcja filmu
857.15 KB