Aktualności

Policjanci otrzymali nowy sprzęt służący do ujawniania podrabianych i przerabianych dokumentów

Data publikacji 07.10.2021

Żarscy policjanci uczestniczyli w szkoleniach w ramach projektu „Dokumenty - bezpieczeństwo i kontrola, w tym kontrola taktyczna" finansowanym z Funduszy Norweskich na lata 2014-2025. Funkcjonariusze doskonalili umiejętności ujawniania podrabianych i przerabianych dokumentów i otrzymali służące do tego specjalistyczne urządzenie.

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim wzięła udział w projekcie pod nazwą  ,,Dokumenty - bezpieczeństwo i kontrola, w tym kontrola taktyczna" , realizowanym przez  Komendę Stołeczną Policji oraz Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, finansowanym z programu „Sprawy Wewnętrzne" , realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2025. W ramach projektu, w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Żarach w poniedziałek (4 października) oraz w środę (6 października) odbyły się szkolenia dla policjantów służb prewencji oraz kryminalnych, które przeprowadził funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Celem przedsięwzięcia było doskonalenie umiejętności policjantów w rozpoznawaniu podrobionych i przerobionych dokumentów.

Podczas spotkania funkcjonariusze dowiedzieli się jakie są charakterystyczne cechy i zabezpieczenia świadczące o autentyczności dokumentów, a brak których może świadczyć, że jest on fałszywy. Każdy uczestnik został również wyposażony w poręczne testery autentyczności dokumentów. Zdobyta wiedza oraz te niewielkie urządzenia w rękach policjantów pomogą w skuteczny sposób ujawniać fałszywe dokumenty, które pojawiają się w obiegu. Funkcjonariusze legitymując obcokrajowców mają do czynienia z dokumentami takimi jak prawo jazdy, dowody osobiste czy paszporty. Zdobyta podczas szkolenia wiedza pozwoli im na szybką, wstępną weryfikację w przypadku podejrzenia podrobienia, czy przerobienia dokumentu. Szkolenia tego typu odbędą się w każdym powiecie województwa lubuskiego. 

 

komisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

  • policjanci podczas szkolenia
  • policjant trzyma urządzenie
  • urządzenie sprawdzające dokumenty
Powrót na górę strony