Policjanci i pracownicy kolei w trosce o bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych
Konsekwencje zdarzenia drogowego z udziałem rozpędzonego pociągu są zazwyczaj tragiczne. Dlatego, aby zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom policjanci i pracownicy kolei starają się uświadomić kierowców i pieszych o zagrożeniach na przejazdach kolejowych. W piątek (9 lipca) w Dobiegniewie i Zwierzynie policjanci i pracownicy kolei oprócz elementów, które zazwyczaj sprawdzają w czasie kontroli, wręczali specjalnie przygotowane ulotki promujące bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych.
Zderzenie samochodu z rozpędzonym kilkuset tonowym pociągiem zazwyczaj jest tragiczne w skutkach. Na niewiele pomagają nawet najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa w jakie wyposażone są pojazdy. Dlatego tak istotne jest uświadamianie kierowców i pieszych o prawidłowym zachowaniu w czasie przejazdu, czy przejścia przez tory. Wystarczy przecież stosować się do kilku prostych zasad, które pozwolą nam za każdym razem bezpiecznie korzystać z przejazdu kolejowego. Niestety mimo faktu, że przepisy i zasady dotyczące zachowania w czasie przejazdu, czy przechodzenia w takim miejscu są powszechnie znane, to są również często bagatelizowane.
W powiecie strzelecko-drezdeneckim znajduje się kilka przejazdów kolejowych, które codziennie pokonuje wiele osób. Wiedzą o tym doskonale policjanci i pracownicy kolei, którzy nie tylko kontrolują zachowanie zmotoryzowanych i pieszych w takich miejscach, ale starają się również uświadomić o zagrożeniach. Dzięki takim inicjatywom, jak ta „piątkowa” z Dobiegniewa i Zwierzyna promocja bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych dociera do coraz większej grupy osób. Tego dnia funkcjonariusze i pracownicy kolei oprócz elementów, które są zazwyczaj sprawdzane w czasie kontroli, wręczyli kilkaset ulotek informacyjnych związanych z bezpieczeństwem na przejazdach.
młodszy aspirant Tomasz Bartos
Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich