Aktualności

Pamiętaj o korytarzu życia! Pozwól służbom ratować ludzkie życie

Data publikacji 09.07.2021

Korytarz życia polega na przesunięciu pojazdów stojących w korku w kierunku najbliższych krawędzi jezdni, tworząc kolejny, dodatkowy pusty pas ruchu, którym mogą przejechać ratownicy. To bardzo ważne, żeby służby ratownicze mogły jak najszybciej znaleźć się na miejscu zdarzenia, bo w przypadku osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych cenna jest każda sekunda.

W 2019 roku wprowadzono nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym , która nakłada na kierujących obowiązek utworzenia tak zwanego „korytarza życia”. Ułatwienie przejazdu pojazdowi służb ratowniczych czyli pojazdowi uprzywilejowanemu poprzez jak najszybsze usunięcie się z drogi, zwiększa szansę poszkodowanych na przeżycie. Zasada jest bardzo prosta. Pojazdy stojące na lewym pasie zjeżdżają maksymalnie do lewej krawędzi jezdni, natomiast te na prawym pasie do prawej krawędzi. Gdy pasów jest więcej, pojazdy po lewej zjeżdżają na lewo, natomiast kierujący na wszystkich pozostałych pasach zjeżdżają na prawą stronę.

Należy pamiętać, że korytarz życia tworzymy już wtedy, gdy jeszcze nie ma służb ratowniczych. Dzięki temu, że jest utworzony, służby ratunkowe mogą natychmiast, bez straty cennych sekund na czekanie, dojechać do miejsca zdarzenia. Jeśli zrobimy to zbyt późno, ratownicy tracą czas na czekanie, aż kierowcy zjadą z drogi. Pamiętajmy także, aby nie wracać na poprzednie miejsce, gdy służby ratunkowe już przejadą, a to niestety się zdarza.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest przestrzeganie przepisów w tym zakresie i wie jak to zrobić, jednak wśród nich są też osoby, które próbują wykorzystać taką okazję, aby zawrócić i ominąć w ten sposób korek. Jest to bardzo niebezpieczne zachowanie, gdyż może doprowadzić do kolejnego zdarzenia drogowego, a poza tym w ten sposób możemy zablokować drogę kolejnym pojazdom służb ratowniczych. Policjanci będą bardzo surowi dla osób postępujących w ten sposób. Kierujący z takie wykroczenie może otrzymać mandat w wysokości 500 i 6 punktów karnych, natomiast policjant  może odstąpić od ukaranie mandatem i skierować wobec takiej osoby wniosek o ukaranie do sądu. W takiej sytuacji, ze względu na spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjant może też podjąć decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy.

Pamiętajmy o tej zasadzie zwłaszcza teraz, w sezonie wakacyjnym, gdy ruch na drogach całego kraju jest większy.

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony