Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w autobusach komunikacji miejskiej

Data publikacji 17.05.2021

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, w skrócie KMZB, od niemal pięciu lat pomaga Lubuszanom w sposób czytelny identyfikować i przedstawiać policjantom skalę i rodzaj zagrożeń uznawanych za najbardziej uciążliwe dla społeczności lokalnych. Do pomocy w promocji aplikacji włączyły się również Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.

Najbardziej uciążliwymi, a jednocześnie najczęściej zgłaszanymi społecznymi zagrożeniami są m.in. nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa czy też zła organizacja ruchu drogowego.

Każdy wpływający sygnał jest przez policjantów weryfikowany i podejmowane są odpowiednie działania zmierzające do wyeliminowania zagrożenie, w które angażowane są również inne służby, w tym pozapolicyjne.

Od momentu powstania aplikacji (2016 roku), na lubuską Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa wpłynęło ponad 47 tysięcy zgłoszeń wskazujących na potrzebę reakcji tak Policji, jak i innych służb. Spośród wszystkich zgłoszeń, niemal 17 tysięcy zostało przez lubuskich policjantów potwierdzonych i wyeliminowanych.

Narzędzie w postaci aplikacji Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa jest proste i intuicyjne w obsłudze. Wystarczy w dowolnej wyszukiwarce internetowej, czy to w komputerze lub smartfonie wpisać hasło KMZB, a ta przekieruje osoby zainteresowane wprost do odpowiedniej strony obsługującej aplikację. Tam pozostaje już tylko wybrać rodzaj zagrożenia oraz miejsce jego występowania.

Od kilku tygodni w taborze Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze i Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wlkp. umieszczone zostały banery informujące o aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to kolejna forma promocji, mająca zachęcić do korzystania z aplikacji. Wpłynie to bezpośredno na poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa.

Pamiętać jednak należy o istotnej rzeczy. Aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do przekazywania informacji, w których niezbędna jest natychmiastowa reakcja służb. W tym przypadku należy korzystać z numeru alarmowego 112.

  • Plakat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Kod QR
  • Plakat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w autobusach komunikacji miejskiej
  • Plakat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w autobusach komunikacji miejskiej
Powrót na górę strony