Aktualności

Właściwa reakcja, szybkie zatrzymanie – ponad 3,5 promila za kierownicą i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Data publikacji 28.01.2021

Niebezpieczną jazdę osobowego opla przerwali słubiccy policjanci. Stało się to dzięki właściwej i natychmiastowej reakcji zgłaszającego, który powiadomił dyżurnego policji, że kierowca może być nietrzeźwy. Kilka minut później był on już w rękach słubickich policjantów – badanie trzeźwości wykazało ponad 3,5 promila alkoholu. 34-latek posiadał również dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Zapewnienie bezpieczeństwa na polskich drogach to jedno z najważniejszych zadań ustawowych postawionych przed Policją. Każdego dnia policjanci dokonują kontroli drogowych, w trakcie których sprawdzają trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów czy uprawnienia niezbędne do kierowania. Zwracają uwagę na przestrzeganie przepisów prawa. W przypadku lekceważącego stosunku do przepisów i powodowania zagrożenia bezpieczeństwa na drodze policjanci wyciągają stanowcze konsekwencje wobec nich. Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy także od nas samych. Dlatego tak ważny jest każdy sygnał czy zgłoszenie o wszelkich niebezpiecznych sytuacjach czy zdarzeniach, których jesteśmy świadkami bądź o których mamy wiedzę. Zwłaszcza, gdy wiedza taka dotyczy faktu, gdy ktoś chce wsiąść do samochodu będąc pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

Taką reakcją wykazał się jeden z uczestników ruchu drogowego, który powiadomił dyżurnego policji o tym, że kierujący samochodem osobowym marki Opel może być nietrzeźwy. Jego natychmiastowe zgłoszenie - dokładne opisanie pojazdu i kierunku jazdy pozwoliło na błyskawiczną interwencję policyjnego patrolu i skuteczne zatrzymanie wskazanego auta. Badanie trzeźwości wykazało ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie kierującego. Podczas kontroli okazało się, że 34-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego kierował pomimo wydanego dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie, za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Wspomniane wyżej zdarzenie jest doskonałym przykładem współpracy społeczeństwa z Policją. Każdy sygnał czy zgłoszenie o niebezpieczeństwie na drodze, kierowaniu po alkoholu czy w sposób zagrażający bezpieczeństwu innych użytkowników ruchu jest traktowany priorytetowo przez policjantów. Tego oczekują od Policji kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego, którzy chcą bezpiecznie dotrzeć do celu.

  • Policyjne czapki policjantów ruchu drogowego na kokpicie radiowozu
Powrót na górę strony