Aktualności

RAZEM zróbmy wszystko, aby piesi nie ginęli na drogach

Data publikacji 09.12.2020

O osobach pieszych często mówimy „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, gdyż w przeciwieństwie do kierowców czy pasażerów, nie chronią ich zaawansowane systemy bezpieczeństwa instalowane w samochodach – poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa czy elementy konstrukcyjne pojazdu. Policjanci drogówki reagują na niebezpieczne zachowania uczestników ruchu, zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych.

Od stycznia do grudnia bieżącego roku doszło do 110 wypadków drogowych z udziałem osób pieszych. W ich wyniku zginęło 18 osób, a 92 osoby odniosło obrażenia. Lubuscy policjanci ruchu drogowego codziennie podejmują działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa osobom pieszym. Najczęstszą przyczyną wypadków z winy kierowców jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Zbliżając się do niego starajmy zachować się maksymalną czujność i ostrożność. Bardzo niebezpieczne jest również wyprzedzanie na pasach czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszego. Poza terenem zabudowanym, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej prędkości, tak aby móc bezpiecznie zareagować i nie doprowadzić do potrącenia. Odpowiedzialny kierowca to taki, który posiada zdolności do przewidywania sytuacji na drodze.

Nie należy zapominać także, że po stronie osób pieszych istnieją obowiązki wynikające nie tylko z przepisów prawa, ale również z rozsądku. Przestrzegamy przed nieostrożnym wchodzeniem na jezdnię, często wprost pod nadjeżdżający pojazd. To najczęstsza przyczyna potrąceń z winy osoby pieszej. Równie ostrożni bądźmy przechodząc przez przejście dla pieszych. Znajdując się na przejściu mamy pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, ale nie oznacza to, że powinniśmy wbiegać na pasy. Zasada zachowania szczególnej ostrożności dotyczy kierowców, ale nie powinni o niej zapominać również piesi. Kolejna istotna kwestia to używanie elementów odblaskowych. Pieszy poruszający się po zmroku, poza terenem zabudowanym jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych, które sprawiają, że jesteśmy widoczni dla kierowców ze znacznie większej odległości. Warto „świecić” przykładem i zakładać odblaski jak najczęściej – także w mieście, idąc chodnikiem czy przechodząc przez przejście dla pieszych. Każdy, nawet najmniejszy element odbijający światła reflektorów realnie zwiększa naszą widoczność, a w konsekwencji bezpieczeństwo na drodze.

Praca policjantów drogówki powinna być wsparta odpowiedzialnością i zdrowym rozsądkiem ze strony wszystkich uczestników ruchu. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu przepisów prawa – swoistego fundamentu bezpieczeństwa na drogach. Warto także, aby relację „kierowca – pieszy” cechował przede wszystkim wzajemny szacunek i zrozumienie.

 

podkomisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji

w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony