Aktualności

10 grudnia - Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Data publikacji 09.12.2020

Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (rezolucja 423 (V) z 1950 roku) w rocznicę podpisania przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. Przetłumaczona na większość języków świata Powszechna Deklaracja porządkuje osiągnięcia i postulaty człowieka, który od wielu lat toczy walkę o swoją wolność i godność. Deklaracja ustanowiła kanon praw politycznych, obywatelskich i społecznych, przysługujących wszystkim ludziom. To pierwszy dokument dotyczący bezpośrednio praw człowieka, który został uzgodniony i przyjęty przez niemal 200 państw.

Jeszcze na początku XX wieku uznawanie praw człowieka leżało w gestii poszczególnych państw. Nie istniał żaden uniwersalny i prawnie wiążący katalog praw człowieka. Doświadczenia II wojny światowej skłoniły jednak narody do podjęcia aktywnych działań, które zminimalizują prawdopodobieństwo powtórzenia się historii masowego łamania praw człowieka. Deklaracja do dziś jest podstawą systemu ochrony praw człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Konieczność utrzymania reżimu sanitarnego oraz obostrzeń wynikających z walki ze skutkami pandemii COVID-19, w znaczącym stopniu ogranicza nasz potencjał  związany z realizacją takich przedsięwzięć jak kampanie, spotkania i debaty społeczne. Ze zrozumiałych względów w bieżącym roku nie możemy zorganizować na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim punktu konsultacyjnego. Mając na uwadze powyższą okoliczność, 10 grudnia, w godzinach od 10.00 do 13.00,  zaplanowany został w Zespole do spraw Ochrony Praw Człowieka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim dyżur telefoniczny. Osoby, które chciałyby zgłosić problem lub uzyskać poradę w kwestiach związanych z prawami człowieka mogą skontaktować się tego dnia z nami pod numerem telefonu 47 791 1530.

 

nadkomisarz Sławomir Konieczny

Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim

do spraw Ochrony Praw Człowieka

Powrót na górę strony