Aktualności

Nosząc odblaski, świecimy dobrym przykładem

Data publikacji 03.12.2020

Pogoda za oknem nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Dlatego szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiednią widoczność. Jesienią i zimą policjanci szczególnie uważnie zwracają uwagę na osoby piesze i rowerzystów oraz ich wyposażenie w elementy odblaskowe. W trakcie kontroli mundurowi nie tylko egzekwują przestrzeganie przepisów, ale przekazują odblaski, dzięki którym piesi będą lepiej widoczni dla kierowców. Pamiętajmy - odblask może uratować nam życie.

Gęsta mgła, szybko zapadający zmrok, opady deszczu i śniegu, to częsty scenariusz z jakim trzeba liczyć się w czasie jesieni i zimy. Taka aura nie poprawia bezpieczeństwa na drodze. W tym okresie przyczyną wypadków może być nieodpowiednia widoczność. Ma to szczególne znaczenie w kontekście tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Takie osoby w zderzeniu z innym pojazdem doznają najczęściej bardzo poważnych obrażeń, które wielokrotnie okazują się śmiertelne. Najlepszym sposobem, aby zadbać o bezpieczeństwo jest korzystanie z elementów odblaskowych. Wydaje się banalne. Tym czasem, pomimo przypominania o konsekwencjach związanych z ryzykiem poważnego wypadku, czy konsekwencjach prawnych, wciąż wiele osób bagatelizuje ryzyko związane z nieodpowiednią widocznością na drodze. Niezwykle ważne jest, aby świadomość osób dotycząca noszenia elementów odblaskowych była jak największa. To w wielu momentach jest to czynnik, który wprost decyduje o tym, czy będziemy żyć. Widoczność pieszego, czy rowerzysty wyposażonego w odblaski zmieniają się diametralnie w porównaniu do sytuacji, kiedy mamy do czynienia z osobami niewyposażonymi w takie elementy. Droga hamowania pojazdu jadącego z prędkością 100 km/h wynosi 60-75 metrów, a pieszy bez zauważony zostaje z odległości 30 metrów. Co to oznacza, każdy wie. Ale już przy elementach odblaskowych kierowca widzi pieszego 150-200 metrów wcześniej. To właściwy czas na reakcję i manewry gwarantujące bezpieczeństwo niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Dlatego strzelecka Policja bardzo często organizuje działania prewencyjne mające na celu dotarcie do osób w różnych przedziałach wiekowych z przesłaniem o noszeniu odblasków.

Pamiętajmy, że korzystanie z odblasków po zmroku, poza terenem zabudowanym, to obowiązek. Szczególnie jesienią i zimą policjanci będą się bacznie przyglądać przestrzeganiu tych przepisów. Osoby nie stosujące się do nich muszą liczyć się z konsekwencjami. Jednak najlepszą motywacją do noszenia odblasków niech będzie fakt, że dzięki nim jesteśmy bardziej widoczni na drodze, a przez to bardziej bezpieczni.

 

młodszy aspirant Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

 

  • Widok z wnętrza radiowozu - kobieta przechodzi przez przejście dla pieszych.
  • Policjanci przekazują element odblaskowy pieszym.
  • Policjanci przekazują pieszym elementy odblaskowe.
  • Elementy odblaskowe trzymane w dłoni.
  • Elementy odblaskowe trzymane w dłoni.
  • Policjant zakłada element odblaskowy.
  • Policjant nakłada element odblaskowy.
  • Policjant przekazuje element odblaskowy.
  • Czapka policjanta ruchu drogowego w radiowozie.
  • Policjanci podczas patrolu - widok z wnętrza radiowozu.
Powrót na górę strony