Aktualności

81 rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę – Lubuska Policja oddała hołd poległym!

Data publikacji 17.09.2020

Nad ranem 17 września 1939 roku wojska Armii Czerwonej przekroczyły polską granicę, łamiąc tym samym pakt o nieagresji i dokonując zbrojnej napaści na Polskę. 81 lat później na gorzowskim cmentarzu przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz służb mundurowych, członkowie stowarzyszeń sybirackich i kombatanckich oddali hołd ofiarom II Wojny Światowej i zesłanym na Sybir. Lubuską Policję reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, inspektor Jarosław Pasterski wraz z pocztem sztandarowym.

Po ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku, nasza ojczyzna otrzymała drugi, niespodziewany cios ze strony Związku Radzieckiego. Wczesnym rankiem, 17 września 1939 roku żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli na terytorium II Rzeczpospolitej dokonując tym samym, bez formalnego wypowiedzenia wojny, agresji na Polskę. Generał Władysław Sikorski 1 marca 1940 roku mówił o napaści Związku Radzieckiego: „Polska polityka oficjalna była polityką pokojową. Zdradziła Rosja, idąc zbrojnie na pomoc Niemcom, uderzając nas w umówionym z nimi momencie nożem w plecy. Odtąd jesteśmy w stanie wojny z Sowietami na równi z Niemcami”. Polska została podzielony między okupantów, których celem było zniszczenie narodu polskiego i ostateczna likwidacja Rzeczypospolitej. Miliony polskich obywateli padło ofiarą najeźdźców oraz ich sojuszników. Setki tysięcy zostało wywiezionych do niemieckich obozów koncentracyjnych, obozów pracy czy deportowanych w głąb Związku Radzieckiego łagrów. Z rozkazu Stalina zatrzymano, a następnie strzałem w tył głowy zamordowano w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i Bykowni 22 tysiące oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej.

W czwartek przed południem (17 września) na gorzowskim cmentarzu władze państwowe i samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz członkowie organizacji sybirackich i kombatanckich oddali hołd ofiarom II Wojny Światowej i zesłanych na Sybir. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, której przewodniczył Biskup Zielonogórsko – Gorzowski Tadeusz Lityński. Ksiądz Biskup w swojej homilii przytoczył dramatyczne relacje Sybiraków, obrazujące trudy życia po deportacji w głąb Związku Radzieckiego. Następnie, przed Pomnikiem Ofiar Terroru Stalinowskiego rozpoczął się uroczysty apel. Po odegraniu hymnu i podniesieniu flagi państwowej powrócono do tragicznej historii blisko 140 tysięcy Polaków, wywiezionych przymusowo na Sybir. Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak w swoim przemówieniu podkreślił niezłomny charakter i ofiarę Sybiraków, spośród których wielu nie przeżyło trudnych warunków sowieckich łagrów. W tych szczególnych uroczystościach Lubuską Policję reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, inspektor Jarosław Pasterski, który wraz z przedstawicielami innych służb mundurowych złożył kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Terroru Stalinowskiego. Uroczystość dopełniło odczytanie „Apelu Poległych”. Po tym zgromadzeni na gorzowskim cmentarzu żołnierze oddali salwę honorową ku czci poległych.

 

podkomisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 

  • Policjanci podczas uroczystości.
  • Pomnik Ofiar Terroru Stalinowskiego.
  • Poczet sztandarowy Lubuskiej Policji.
  • Żołnierze podczas podnoszenia flagi Polski.
  • Ramię żołnierza, a w tle uroczystości poświęcone 81 rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę
  • Policjanci, a w tle uroczystości poświęcone 81 rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę.
  • Żołnierz, a w tle uroczystości poświęcone 81 rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę
  • Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.
  • Uczestnicy uroczystości poświęcone 81 rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę
  • Biało - czerwona opaska.
  • Salwa honorowa wykonywana przez żołnierzy.
  • Żołnierze, a w tle poczty sztandarowe.
  • Złożenie kwiatów pod pomnikiem.
  • Funkcjonariusze oddają hołd przed pomnikiem.
  • Mężczyzna i kobieta oddają hołd przed pomnikiem.
Powrót na górę strony