Lubuska Policja na obchodach 38. Rocznicy Gorzowskich Wydarzeń Sierpniowych
Gorzowskie Wydarzenia Sierpniowe, które miały miejsce 31 sierpnia 1982 roku to szczególne wydarzenie dla gorzowian i historii miasta. Tego dnia blisko pięć tysięcy osób zademonstrowało swój sprzeciw przeciwko trwającemu wówczas stanowi wojennemu. W tegorocznych obchodach, które miały miejsce na gorzowskim Starym Rynku lubuskich stróżów prawa reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, inspektor Jarosław Pasterski wraz z pocztami sztandarowymi.
W środku stanu wojennego, ostatniego dnia sierpnia 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się największa w regionie i jedna z największych w Polsce demonstracji społecznych przeciwko ówczesnym władzom komunistycznym. Profesor Dariusz Rymar, Dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim pisał w publikacji „Droga do 31 sierpnia 1982 roku”, że „Równo dwa lata po podpisaniu Porozumień Sierpniowych Regionalna Komisja Wykonawcza podziemnej Solidarności wezwała do stawienia oporu i niezłomnej wiary woli zwycięstwa w walce o podstawowe prawa ludzkie i obywatelskie”. Po południu w okolicach gorzowskiej katedry zaczęli się gromadzić licznie mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskim, których liczebność w szczytowym momencie szacowano na nawet pięć tysięcy osób. Oddziały Milicji Obywatelskiej wzywały zgromadzonych do rozejścia się – nie przyniosło to jednak rezultatów. Wtedy podjęto decyzję o użyciu siły, aby rozproszyć demonstrantów. Starcia, które przeniosły się w inne rejony miasta, zakończyły się wieczorem.
W poniedziałkowe popołudnie (31 sierpnia) na gorzowskim Starym Rynku odbyły się oficjalne obchody 38. Rocznicy Gorzowskich Wydarzeń Sierpniowych. Obchody rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem Biskupa Zielonogórsko – Gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego. Po niej rozpoczęła się uroczysta zbiórka, w trakcie której powrócono do wydarzeń sprzed 38 lat. O bohaterstwie uczestników Gorzowskich Wydarzeń Sierpniowych i o drodze do wolności, którą przeszła Polska nawiązał Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak. W trakcie uroczystości wręczono także odznaczenia państwowe. Lubuskich policjantów reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim inspektor Jarosław Pasterski oraz poczty sztandarowe. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, działacze Solidarności służby mundurowe oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty po Białym Krzyżem Solidarności. Na koniec uroczystość kompania honorowa oddała salwę honorową po której odegrano utwór „Śpij Kolego”.
podkomisarz Maciej Kimet
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim