Wspólne działania dla bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych
Zachowanie szczególnej ostrożności, a także nieignorowanie czerwonego światła i znaku STOP, to podstawowe zasady bezpieczeństwa jakich powinniśmy przestrzegać w rejonie przejazdów kolejowych. Na nieprawidłowe zachowania kierowców reagują policjanci i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”.
W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego w piątek (28 sierpnia) w godzinach porannych policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei obecni byli w rejonach przejazdów kolejowych na terenie powiatu żarskiego. Mundurowi obserwowali, jak zachowują się kierujący pojazdami mechanicznymi i reagowali na wszelkie nieprawidłowości. Informowali kierowców o tym, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz przekazywali ulotki i materiały edukacyjne w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”.
Zachowanie ostrożności nic nas nie kosztuje, a może uratować nam życie. Zderzenie z rozpędzonym składem kolejowym nie daje szansy na przeżycie. Maszynista nie może natychmiast zatrzymać rozpędzonego pociągu, którego lokomotywa może ważyć nawet 80 ton. Droga hamowania pociągu to około 1000 metrów. To powoduje, że siła z jaką uderza w samochód jest proporcjonalna do siły z jaka samochód miażdży aluminiową puszkę. Dlatego bądźmy ostrożni, pośpiech może nas zgubić! Ryzykowne zachowania jakie podejmują kierowcy to przejeżdżanie przez przejazd mimo migającego, czerwonego światła, próba przejechania przez przejazd w trakcie zamykania się rogatek lub ich omijanie, a także brak reakcji na znak STOP.
Pamiętajmy, jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane, nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.
komisarz Aneta Berestecka
Komenda Powiatowa Policji w Żarach