Nad wodą bezpieczeństwa wypoczywających strzegą lubuscy policjanci
Coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek nad akwenami. Nie zapominaj jednak, że woda nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem. Czasami wystarczy chwila, żeby doszło do tragedii. Nie pozwólmy na to i zawsze zachowajmy rozsądek. O bezpieczeństwo wypoczywających dbają lubuscy policyjni wodniacy, którzy już od dawna monitorują zachowania kąpiących się osób i ratują im życie.
Podczas wakacji wielu młodych osób pozwala sobie na chwilę beztroski i luzu, co w szczególności nad wodą może być bardzo niebezpieczne, a nawet skończyć się tragedią. Dlatego dbając o bezpieczeństwo tych wypoczywających, policjanci kontrolują kąpieliska, obserwując zachowanie osób odpoczywających na plażach, przebywających w wodzie, a także korzystających z wodnych środków transportu.
Kształtujmy zachowania wszystkich tych, którym podczas letniego wypoczynku zbyt często włącza się nieśmiertelność. Pewność siebie determinowana alkoholem i chęcią zaimponowania innym nigdy nie kończy się happy endem. Niestety woda jest zbyt srogim nauczycielem, który w wielu przypadkach nie daje drugiej szansy. Dlatego lubuscy policjanci w różny sposób starają się dbać o bezpieczeństwo nad wodą. Są to zarówno eventy, podczas których funkcjonariusze informują o najczęściej popełnianych błędach i zasadach bezpieczeństwa, które bezwzględnie należy przestrzegać, spotkania z młodzieżą, briefingi oraz klipy wideo. Ale warto pamiętać, że odpowiedzialność zdecydowanie leży po stronie wypoczywających. To czy górę weźmie pokora i respektowanie zasad czy alkohol, brawura i zbytnia pewność siebie.
Przede wszystkim wybierajmy kąpieliska strzeżone, czyli takie, na których znajduje się profesjonalna opieka ratownika wodnego. To właśnie tam, pod okiem wykwalifikowanych fachowców możemy mieć przeczucie, że w przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa czy zagrożenia ratownicy natychmiast zareagują i udzielą nam pomocy. Warto również mierzyć siły na zamiary. Nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich, asekurujmy się obecnością innych osób czy bojką. Jeśli chcemy spróbować pływania długodystansowego, to lepszym miejscem będzie basen niż środek jeziora. Nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłów, orientacji czy równowagi. Nawet jego niewielka ilość w połączeniu z wysoką temperaturą powoduje, że nasze reakcja na niebezpieczeństwo mocno się opóźnia. Zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziemy w stanie mu pomóc to uczyńmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziemy się czuć na siłach to poinformujmy o tym inne osoby.
Pamiętaj, że woda nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem. Czasami wystarczy chwila, żeby doszło do tragedii. Przeciwdziałając takim sytuacjom przypominamy:
- do kąpieli wybierz tylko miejsca strzeżone;
- będąc na kąpielisku, słuchaj poleceń wydawanych przez ratownika;
- jeśli wybrałeś się na wodę z dziećmi, zadbaj o ich bezpieczeństwo i nie pozostawiaj bez opieki;
- nie wchodź do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności. Schłodź stopniowo swój organizm, nie zapominając o okolicach serca, karku oraz twarzy;
- nie próbuj przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
- nie skacz do wody w miejscach nieznanych, niesprawdzonych - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem kręgosłupa a nawet śmiercią;
- podczas wodnych zabaw nie spychaj z pomostu, z materaca;
- przy użytkowaniu sprzętu wodnego (kajak, rower wodny, skuter) koniecznie zaopatrz się w kapok;
- nigdy nie wchodź do wody bezpośrednio po jedzeniu, ani też z pustym żołądkiem;
- nigdy nie łącz wypoczynku nad wodą z alkoholem;
- zwróć uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Zanim przystąpisz do działania, weź pod uwagę swoje umiejętności pływackie i siły. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie pomóc, poproś o pomoc;
- w sytuacji, gdy przystępujesz do udzielania pomocy poszkodowanemu, pamiętaj o zachowaniu spokoju, zapewnieniu sobie bezpieczeństwa oraz sprawdzeniu czy osoba nas słyszy i oddycha. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha prawidłowo rozpocznij resuscytację krążeniowo – oddechową oraz wezwij pomoc.
Opracował: nadkomisarz Marcin Maludy
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim