Aktualności

Brawura i prędkości przekraczające 200 kilometrów na godzinę- Grupa SPEED eliminuje niebezpieczne zachowania na drodze

Data publikacji 21.05.2020

Zielonogórscy policjanci działający w specjalnej grupie SPEED zatrzymali prawa jazdy kierowcom, którzy za nic mają sobie ograniczenia prędkości. „Rekordziści”, których skontrolował policyjny wideorejestrator mieli na liczniku nawet 192 i 212 kilometry na godzinę. Osób, które decydują się na zbyt szybką jazdę muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

Nie ma i nie może być tolerancji dla kierujących, których nieodpowiedzialne zachowanie zagraża bezpieczeństwu na drogach, a do takich z pewnością można zaliczyć osoby przekraczające prędkość, która jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Kierującym, którzy przekraczają prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 kilometrów na godzinę policjanci zatrzymują prawo jazdy na 3 miesiące, ale po analizie ilości wykroczeń popełnianych przez kierujących poruszających się poza terenem zabudowanym z prędkością o ponad 50 kilometrów na godzinę ujawnianych codziennie przez policjantów na drogach, zasadnym wydaje się być planowanie wprowadzenia podobnych zmian także w tych przypadkach – poza terenem zabudowanym. Pozbawienie możliwości kierowania pojazdami przez 3 miesiące, będzie z pewnością karą na tyle dotkliwą, że może zmusić kierujących do zastanowienia i zdjęcia nogi z gazu.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego działający w grupie SPEED pełnią służbę na terenie całego województwa lubuskiego. Pojawiają się w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym. Te miejsca są wyznaczane na podstawie analiz prowadzonych od wielu już lat na danym terenie. Dwa dni temu zielonogórscy policjanci SPEED działali na terenie powiatu krośnieńskiego, gdzie zatrzymali 3 prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 kilometrów na godzinę, natomiast wczoraj pełnili służbę na terenie powiatu międzyrzeckiego. To właśnie tam, w ciągu zaledwie kilku godzin, zatrzymali aż sześciu nieodpowiedzialnych kierujących, z których każdy przekroczył prędkość o ponad 50km/h. Dwaj niechlubni „rekordziści” to kierowcy Audi, którzy jechali po drodze ekspresowej z prędkością 192 kilometrów na godzinę i ponad 212 kilometrów na godzinę. Dozwolona prędkość na tej drodze wynosi 120km/h. Wszyscy kierujący zostali ukarani mandatami karnymi i otrzymali po 10 punktów karnych każdy. Być może za kilka miesięcy, jeśli wejdą w życie przepisy dotyczące przekraczania prędkości poza terenem zabudowanym, podobni im kierowcy stracą prawa jazdy na 3 miesiące. W Polsce nie ma dróg, na których można by poruszać się tak szybko. Najwyższa prędkość zgodnie z przepisami Ustawy prawo o ruchu drogowym to 140 kilometrów na godzinę na autostradach i 120km/h na drogach ekspresowych, dwujezdniowych.

 

źródło: podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komeda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • Screen z videorejestratora na auto, które przekracza prędkość
  • Screen z videorejestratora na auto, które przekracza prędkość
  • Screen z videorejestratora na auto, które przekracza prędkość
  • Screen z videorejestratora na auto, które przekracza prędkość

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 25.52 MB)

Powrót na górę strony