Po 5 tys. zł zapłacą mężczyźni, którzy złamali kwarantannę w lubuskiem - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KPP Świebodzin

Po 5 tys. zł zapłacą mężczyźni, którzy złamali kwarantannę w lubuskiem

Data publikacji 04.04.2020

Pierwsze decyzje o nałożeniu kar pieniężnych w kwocie po 5 tys. zł zostały wydane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świebodzinie w związku z ujawnionymi przez Policję przypadkami niestosowania się do obowiązkowej kwarantanny. Dwóch mężczyzn będzie się zatem musiało liczyć z dotkliwą karą. Oby te przypadki nieodpowiedzialności były ostatnimi jakie zostały odnotowane przez lubuskich stróżów prawa, którzy każdego dnia weryfikują tysiące takich obowiązków.

Wszystkie służby w Polsce walczą z epidemią wirusa COVID-19. Celem jest ochrona życia i zdrowia obywateli polskich i przywrócenie normalnego życia sprzed wybuchu światowej pandemii. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, a niektórzy wręcz całkowicie ignorują obostrzenia mające chronić nas i ich. Dlatego też Policjanci regularnie kontrolują parki, skwery, rejony sklepów czy osiedla mieszkalne sprawdzając czy nie dochodzi do grupowania się mieszkańców. Wobec osób, które łamią przepisy wyciągane są konsekwencje w postaci mandatów karnych bądź wniosków do sądu. Innym aspektem policyjnych działań w związku z epidemią jest kontrola osób przebywających pod kwarantanną. W powiecie świebodzińskim w związku z niestosowaniem się do kwarantanny wyciągnięto pierwsze restrykcje przewidziane przez państwo.

Jeden ze specjalnie dedykowanych patroli, których zadaniem jest kontrola osób poddanych izolacji ujawnił, że mieszkaniec powiatu opuścił miejsce zamieszkania pomimo zakazu. W kontakcie telefonicznym 48- latek oświadczył, że „na chwilę wyszedł i zaraz będzie”. Policjanci poinformowali go o konsekwencji takiego zachowania, jednakże ten nie przejął się tym. Przy drugiej kontroli tego dnia mężczyzna oświadczył, iż wybrał się do Świebodzina bo „ma swoje sprawy i go nie interesuje ta kwarantanna”.

Drugi z mężczyzn, również 48- latek, który złamał zakaz obowiązkowej izolacji to także mieszkaniec powiatu świebodzińskiego. Mężczyzna po przekroczeniu granicy nie udał się do wskazanego miejsca zamieszkania ale na Śląsk. Wrócił do miejsca kwarantanny na ostatni dzień.

Wobec rażących naruszeń funkcjonariusze przekazali informacje do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świebodzinie. Jego decyzją zostały nałożone na obu mężczyzn kary pieniężne w kwocie po 5000 zł. Tylko dostosowanie się do nowych obostrzeń i surowe przestrzeganie zasad sanitarnych może pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się wirusa póki nie ma na niego szczepionki. Róbmy wszystko, aby nie doprowadzać do lekkomyślnych zachowań, które szybko mogą zamienić się w tragedię.

 

mł. asp. Marcin Ruciński

KPP w Świebodzinie

 

  • Policjant ruchu drogowego przy budynku powiatowego inspektoratu sanitarnego
  • Policjant ruchu drogowego przy budynku powiatowego inspektoratu sanitarnego