Aktualności

Profesjonalne działania lubuskiej policji i innych służb w walce z pandemią

Data publikacji 15.03.2020

Lubuscy policjanci wraz z innymi służbami na wyznaczonych punktach granicznych od północy prowadzą intensywne działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wiele osób, głównie naszych rodaków, chce przekroczyć granice ale wcześniej muszą poddać się dokładnym procedurom sanitarnym. Wszystko dla bezpieczeństwa, aby światowa pandemia w jak najmniejszym stopniu dotknęła nasze społeczeństwo.

Ruch na granicy dotyczy nie tylko aut osobowych, ale również busów i autobusów. Tym samym Polacy, oraz wszystkie inne osoby, których nie dotyczy zakaz wjazdu, będą mogli bez problemu wjechać do Polski. Zostaną oni poddani kontroli sanitarnej i zarejestrowani, podobnie jak osoby podróżujące autami osobowymi. Otrzymają także informację o obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Dlatego Lubuscy policjanci wspólnie ze swoimi kolegami z bratnich służb - Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celnej, służb medyczno-sanitarnych oraz wojska intensywnie prowadza swe działania, aby wszystkich tych, którzy oczekują na wjazd do Polski od strony Niemiec jak najszybciej poddać niezbędnym procedurom. Kierowcy i pasażerowie po zmierzeniu temperatury wypełniali karty z danymi personalnymi oraz informacją o miejscu kwarantanny. Po stwierdzeniu, że żadna z osób nie ma podwyższonej temperatury, funkcjonariusze odbierają karty lokalizacji oraz weryfikują zawarte w nich informacje z dokumentami tożsamości. Karta kierowcy pojazdu zawiera dodatkowe dane: numer rejestracyjny pojazdu i trasę przejazdu. Każdorazowo w przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą, dalsze czynności realizują służby medyczno-sanitarne zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ale warto dodać, że zadania Policji są dużo szersze i trwają już dłużej. Przede wszystkim lubuscy policjanci sprawdzają czy respektowany jest obowiązek poddawania się kwarantannie osób do niej zakwalifikowanych. To nie są spotkania bezpośrednie ale dokładnie weryfikowane przez funkcjonariuszy co najmniej raz na dobę. Intensywność działań Policji oraz innych służb jest dostrzegania przez społeczeństwo. To czas dużej mobilizacji, aby skutki pandemii skutecznie powstrzymać i wrócić do wcześniejszego życia. Jest to możliwe ale potrzebna jest wielka społeczna mobilizacja i odpowiedzialność. Zasady podawane przez służby sanitarne czy mundurowe muszą być bezwzględnie przestrzegane.

 

nadkomisarz Marcin Maludy

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • Policjant na granicznym punkcie kontrolnym
 • Policjantka na granicznym punkcie kontrolnym w Świecku
 • kierowca wypełniający kartę inendyfikacyjną
 • Policjantk na granicznym punkcie kontrolnym w Świecku
 • Policjant na granicznym punkcie kontrolnym w Słubicach
 • Policjantka na granicznym punkcie kontrolnym w Świecku kieruje ruchem
 • Policjantka na granicznym punkcie kontrolnym w Świecku przed autokarem poddawanym kontroli
 • Strażnik graniczny i policjantka, w tle jadące samochody.
 • Policjantka w maseczce ochronnej, a w tle pojazdy osobowe.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.53 MB)

Powrót na górę strony