Aktualności

Za znieważenie funkcjonariuszy odpowie przed Sądem

Policjanci zatrzymali 36-letniego mieszkańca Żar, który znieważył funkcjonariuszy, kiedy wykonywali obowiązki służbowe. Podejrzany trafił do policyjnego aresztu, a następnego dnia usłyszał zarzut. Za tego typu przestępstwo może grozić nawet rok pozbawienia wolności.

Funkcjonariusz publiczny to nie tylko policjant, ale także żołnierz, funkcjonariusz straży granicznej, służby więziennej, prokurator i wiele innych osób, które określone są w artykuł 115 kodeksu karnego. Wykonują oni zadania o szczególnym charakterze, działając  dla dobra społeczeństwa. Dlatego każdy, kto znieważy lub naruszy ich nietykalność cielesną  musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.

W minionym tygodniu  policjanci z żarskiej jednostki wykonywali czynności służbowe na terenie miasta.  W pewnym momencie podszedł do nich mężczyzna nie związany z prowadzonymi działaniami i zaczął używać słów wulgarnych w ich kierunku, znieważając prowadzących działania. Mężczyzna nie chciał się uspokoić i podać swych danych osobowych. Jak się okazało był nietrzeźwy, miał ponad promil alkoholu w organizmie. Trafił do policyjnego aresztu, a po wytrzeźwieniu następnego dnia usłyszał zarzut znieważenia funkcjonariuszy. Za tego typu przestępstwo może grozić rok pozbawienia wolności. W przypadku naruszenia nietykalności kara to nawet 3 lata więzienia.

 

Artykuł 226.§1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Artykuł 222.§1. Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub wzwiązku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

 

Opracowała: komisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

Powrót na górę strony